iDNES.cz

V Barumu se zbavují pachu, za vzduchotechniku zaplatí téměř miliardu

  8:52
Otrokovický Continental Barum, který je největším zaměstnavatelem ve Zlínském kraji, instaluje na střechu továrny novou vzduchotechniku. Obří hliníkové krabice s velkým rekuperačním kolem a sadou filtrů laicky řečeno způsobí, aby továrna „nesmrděla“. Systémy začnou fungovat příští jaro.

Vzduchotechnika na střeše továrny Continental Barum. (červen 2022) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Ve firmě se tímto tématem zabývají už deset let a prováděli řadu testů, ale dlouhou dobu se nedařilo najít vhodné technologie.

„Naše výroba má charakteristickou pachovou stopu, která se zejména v případě nevhodných klimatických podmínek šíří dál,“ řekl ředitel divize životního prostředí Continental Barum Jan Pavlíček. „Někteří lidé jsou na to samozřejmě citliví a měli jsme od nich podněty. Proto jsme to začali řešit,“ upřesnil.

Teď spustili hned dva projekty zároveň. První z nich je zaměřený na odsávání vzduchu z lisovny osobních plášťů, v níž se provádí tepelné vytvrzování plášťů pneumatik.

„Při tom se uvolňují vulkanizační dýmy, které jsou zdrojem pachových látek. Jen tento projekt by měl tyto látky snížit o čtyřicet procent, což bude zásadní přínos pro celé Otrokovice,“ řekl Pavlíček.

Systém dokáže profiltrovat až 1,35 milionu kubíků vzdušiny za hodinu. Funguje tak, že na jedné straně pročišťuje a vypouští vzduch z továrny, na druhé straně pak nasává, filtruje a ochlazuje vzduch z venku, jenž přivádí do výrobních prostor. Významně se tak zlepší podmínky na pracovišti.

„V tomto horkém počasí tam zaměstnanci mívají až 50 stupňů Celsia, což není nic příjemného. Zavedením nové technologie by se jim to mělo snížit na 25, maximálně 30 stupňů,“ podotkl Ladislav Blažek z oddělení investiční výstavby.

Pomohl největší jeřáb v Česku

Instalace celého systému však není jednoduchá. Patnáctitunové jednotky si tady podávají dva jeřáby, při pracích vypomohl i největší jeřáb v Česku, který do Otrokovic přivezlo šedesát kamionů. Práce komplikoval rovněž fakt, že techniku bylo nutné usadit na střechu starých budov s omezenou nosností. „Museli jsme udělat speciální síť a celý komplex je usazený na špičkách sloupů,“ poznamenal Blažek.

Letošní výročí Continentalu Barum

Společnost slaví tři výročí: 90 let od zahájení gumárenské výroby a výroby pneumatik v závodě Baťa, 50 let od otevření závodu, který se jmenoval Rudý říjen, a 30 let od spojení Barumu s koncernem Continental. Firma zaměstnává přes 5 200 lidí. Loni vyrobili 18 milionů plášťů pro osobní auta a 1,5 milionu nákladních a 138 tisíc průmyslových plášťů. Tržby vzrostly na téměř 59 miliard korun.

Do konce roku vznikne ještě další protipachový systém, který bude likvidovat zápach z míchárny kaučukových směsí pomocí technologie na bázi studené plazmy. Oba systémy by měly být hotové do konce roku a plně začnou fungovat příští jaro. Pneumatikárnu dohromady vyjdou na zhruba 900 milionů korun.

Továrna, která je největším zaměstnavatelem ve Zlínském kraji, se věnuje i dalším projektům v oblasti životního prostředí.

K výrobě slouží PET lahve

„Každý si řekne, že největší fabrika určitě produkuje spoustu nečistot. Pravda je ale taková, že od roku 1996 neustále klesá spotřeba energie na tunu výroby. Navzdory růstu výroby jsme schopni vypouštět do ovzduší mnohem méně škodlivin a zásadně jsme omezili spotřebu vody nutnou k výrobě,“ vypočítal Pavlíček.

Poznat je to také v recyklaci. Podnik posílá ke znovuvyužití až osmdesát procent veškerého odpadu. Novinkou pak je technologie ContiRe. Spočívá ve využití polyesteru získaného z PET lahví. Vznikne tak materiál, který nahradí vlákna tradičně využívaná při výrobě pneumatik.

„Jeho použití zároveň nijak neovlivní ani výkonnost, ani bezpečnost pneumatik,“ konstatoval generální jednatel společnosti Libor Láznička. Tento materiál se začne využívat v nejbližší době v sériové výrobě v otrokovickém závodě.

zpět na článek