Narozeniny státu lze v Plzni slavit v galerii, muzeu i na sportovišti

  9:58
Po loňské přestávce vynucené pandemií koronaviru chystá město Plzeň plnohodnotný program k výročí 28. října 1918, kdy vznikla Československá republika. Lidé budou moci navštívit zdarma nebo za symbolické vstupné 28 korun na čtyřicet atraktivních míst, jako jsou galerie, muzea, divadla, společenské akce i sportoviště.

ilustrační snímek | foto: Magistrát města Plzně

Založení státu se v Plzni už řadu let připomíná v rámci Česka výjimečným způsobem, který zahrnuje možnost navštívit nejrůznější kulturní instituce, jako jsou galerie, muzea a divadla i společenské akce nebo sportoviště.

„K oslavě vzniku samostatného Československa zveme obyvatele města i návštěvníky z blízkého okolí. Tuto tradici držíme již od roku 2006. Historické památky, muzea a další zajímavá místa se lidem 28. října otevřou za symbolických 28 korun nebo zdarma,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

Program se týká čtyř desítek míst. Jana Komišová z magistrátu řekla, že každý ze souborů divadla J. K. Tyla připravil k výročí jedno mimořádné představení a vstupné je 28 korun. „Je možné se také těšit na prohlídky Loosových interiérů,“ upozornila.

V minulých letech se akcí zúčastnilo 40 až 45 tisíc lidí. „Návštěvnost je veliká, přijíždí hodně mimoplzeňských zájemců,“ sdělila Komišová.

Prohlídky s průvodcem nabídne například Měšťanská beseda, Velké divadlo, Nová scéna, Centrum Johan sídlící ve zrekonstruované budově Moving Station nebo Korandův sbor Českobratrské církve evangelické.

Zájemci o sportovní vyžití mohou využít dopolední plavání v bazénu na Slovanech i na Lochotíně nebo navštívit parkourový workshop, který připravilo Krašovská Aktivity centrum.

Aktivity v DEPO2015 i na Jiráskově náměstí

Sousedské procházky Skrytého města s průvodcem Petrem Klímou se zaměří na Staré a nové centrum, historii i záchranu Mikulášského hřbitova přiblíží v roli průvodkyně architektka Anna Hostičková.

Součástí letošního programu je nabídka projít nedávno otevřenou tříkilometrová stezku s názvem Z Hamburku na Petrohrad. Ta upozorňuje na důležitá místa, události a osobnosti spojené se slovanskou části Petrohrad. Připomíná tak například válečného letce Miroslava Štanderu, proslulou léčitelku Boženu Kamenickou nebo zpěváka Karla Gotta.

Stezku doprovází na všech jejích dvanácti zastaveních soutěž pro děti s drobnou odměnou, pokud odevzdají odpověď na alespoň deset otázek uvedených na hrací kartě. Tu je možné si vyzvednout v informačním centru na Palubě Hamburk.

Areál DEPO2015 bude po celý den lákat nejen na festival pouličního jídla, ale i na aktuální výstavy Panu učiteli s láskou a Quattro formi.

Novinkou programu budou od 10 do 16 hodin celodenní aktivity na Jiráskově náměstí. Akce tam budou organizovat zástupci Nadace Proměny Karla Komárka a Paměti národa. Formou debat, vzpomínek pamětníků nebo filmů připomenou minulost náměstí a ukážou vizi budoucnosti prostoru, která stojí na plánu celkové revitalizace náměstí.

Zpestřením budou v době od 11 do 16 hodin okružní jízdy po Plzni historickými vozy dopravních podniků. Program zakončí v 17 hodin vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka a od 18.30 ohňostroj na náměstí Republiky.

Kompletní program a podrobnosti k rezervaci nebo nákupu vstupenek je možné najít na plzen.eu.