Opravy památek váznou, na vině je dražší materiál i chybějící dělníci

  11:06
Zhruba 160 milionů korun mají na zámku v Lednici na Břeclavsku připraveno na rozsáhlý projekt, ze kterého se bude opravovat návštěvnická infrastruktura a rekonstruovat maurská vodárna, podzemní katakomby či historický seník. Velký otazník však visí nad tím, jestli bude tato částka dostatečná. Rostoucí ceny ve stavebnictví totiž komplikují i plány na opravy památek.

„Potýkáme se s tím po celé republice. U akcí, které jsou zasmluvněny, platí částky dohodnuté s dodavatelem. Nicméně vnímáme velké riziko, že dodavatel přijde a smlouvu vypoví, protože nárůst cen materiálu a s tím souvisejících nákladů je opravdu obrovský,“ říká Petr Šubík, ředitel kroměřížské územní správy Národního památkového ústavu, která opečovává i jihomoravské památky.

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu, které jsou za červenec 2021, stouply ceny materiálů a výrobků ve stavebnictví meziročně o 12,8 procenta. Odhady stavebních firem jsou však ještě vyšší.

Podle Šubíka právě kvůli tomu památkový ústav stáhl nezbytné opravy na minimum. I proto, že výdělky z památek jsou letos kvůli pandemii covidu nízké. V rámci celého Národního památkového ústavu se ztráta šplhá ke 160 milionům, což je pro památkáře astronomická částka.

Nabídky převyšují rozpočet

Navzdory tomu se na jižní Moravě letos pracovalo a pracuje na opravách celé řady památek. V Bučovicích se restaurují renesanční arkádové fasády na nádvoří, v Kunštátě skončily opravy střech dolního zámku, v Rájci nad Svitavou je zrekonstruovaná hlavní zámecká brána. 

V listopadu by měly skončit práce na rekonstrukci zámku v Uherčicích a teď se začne pracovat na umělecké výzdobě takzvaného starého zámku. Na Veveří je už týden zpřístupněna návštěvnická trasa s nově zrenovovanými freskami a Vranov se konečně zbavil lešení po letité opravě střech.

„Aktuálně běží soutěž na dodavatele prací v Lednici a také na Pernštejně, kde chceme obnovit krovy, střechy, bránu a mostek. Uvidíme, jak to dopadne,“ sděluje Šubík. Vysoké ceny stavebních materiálů však soutěže výrazně komplikují. 

„V prvním kole se nám nedaří ani dostat nabídku,“ podotýká s tím, že pro první kolo mají památkáři podle pokynů ministerstva kultury povinnost zastropovat maximální cenu podle rozpočtu. Teprve ve druhém mohou zastropování uvolnit.

Když už se podaří nějakou cenovou nabídku získat, vždy je vyšší než plánovaný rozpočet. „Obecně je těžké vůbec sehnat nějakou firmu. Potýkali jsme se s tím třeba v Uherčicích. Většině stavebních firem chybí zahraniční dělníci,“ přidává další komplikace Šubík.