Gepardi slaví svůj den, olomoucká zoo si jejich svátek připomíná

  4:52
Ve volné přírodě v Africe zřejmě není v současnosti ohroženější šelma. Podle odborníků na tomto kontinentu žije posledních 7 500 jedinců. Tyto kočky ohrožuje nejen ztráta přirozeného prostředí, ale hlavně obchod se zvířaty.

Na projektu ochrany přírody v Somalilandu, k němuž poskytla grant Česká rozvojová agentura, se spolupodílí organizace zabývající se rozkrýváním černého trhu s gepardími mláďaty – Torrid Analytics, Veterináři bez hranic, somalilandské ministerstvo životního prostředí a také Zoo Olomouc prostřednictvím zoologa Jana Kirnera. | foto: Jan Kirner

Gepardi štíhlí si 4. prosince připomínají svůj světový den. „Nedávno se z Afriky vrátil i náš zoolog Jan Kirner, kterého se problematika gepardů v Somalilandu také dotkla,“ poznamenala mluvčí olomoucké zahrady na Svatém Kopečku Iveta Gronská.

„Díky poloze Somalilandu, za kterým se rozkládá Arabský poloostrov, se nabízí cesta transportu gepardích mláďat z volné přírody k bohatým lidem v oblasti Perského zálivu. Somalilandská vláda si stanovila boj proti černému trhu s gepardy za jednu ze svých priorit. Cílem je zastavení exportu. Asi sedmdesát procent gepardích mláďat uhyne v důsledku dlouhého transportu,“ popsal zoolog.

Kdyby černý obchod s mláďaty dál pokračoval, mohl by se stát pro volně žijící populace gepardů v Somalilandu a Etiopii likvidační.

„Po usilovné dlouholeté práci se podařilo dostat hlavní personu organizující obchod s ‚geparďaty‘ na čtyři roky do vězení. To je trest, který za protizákonnou činnost v oblasti wildlife crime není obvyklý ani v západních zemích. Celá tato tematika zaujala i National Geographic, který věnoval 25 stran zářijového čísla právě tomuto tématu,“ vysvětlil Kirner.

Gepardi v Olomouci

Olomoucká zoo chová gepardy od roku 1999. „V roce 2004 nám Zoo ve Dvoře Králové zapůjčila pětiletou samici Massaru, která spolu s naším pětiletým samcem přivedla na svět paterčata. Celkově se v zoo úspěšně odchovalo 12 mláďat. V současnosti chováme pár gepardích seniorů,“ popsala mluvčí.

Gepard štíhlý obývá africké stepi, řídké lesy a lesnaté savany, kde žije samotářským způsobem života, pokud samci netvoří takzvané bratrské smečky nebo nejsou se samicí v období páření.

„Nejvyšší počet gepardů nalezneme v Namibii. Jedná se o nejrychlejšího savce planety, dokáže vyvinout rychlost až 110 kilometrů za hodinu. Gepard se při běhu pohybuje až sedm metrů dlouhými skoky. Ve vzduchu manévruje dlouhým ocasem, který mu pomáhá udržet rovnováhu,“ připomněla Gronská.

Ve volné přírodě gepardi loví gazely, antilopy, zajíce. „Gepard je jedním z nejnáročnějších strávníků na kvalitu masa. Typickým gepardím znakem jsou černé pruhy táhnoucí se z koutku oka až k tlamě – proto je někdy nazýván jako kočka, která pláče,“ uvedla mluvčí.

20. srpna 2014

Autor: