OKD dostalo navíc rok těžby, obchodní partneři to vítají

  15:56
Jistotu zaměstnání, zatím alespoň do konce roku 2023 a možná i déle, získali zaměstnanci společnosti OKD. Vedení firmy, společně s ministerstvem financí, zastupujícím stát coby jediného akcionáře, rozhodlo o dalším prodloužení těžby. Ta byla dosud naplánována jen pro první pololetí příštího roku.

ilustrační snímek | foto: OKD - Boris Renner

„Zájem o uhlí je enormní, povedlo se dohodnout smlouvy s největšími odběrateli v kraji, je tady tedy možnost pokračovat v těžbě,“ informoval o prodloužení těžby na svolané tiskové konferenci ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nejméně v příštích dvou topných sezonách tak bude dostatek energetického i koksovatelného uhlí. To je dobrá zpráva hlavně pro odběratele tepláren v Moravskoslezském kraji, kde se topí černým uhlím.“

Podle předsedy představenstva OKD Romana Sikory je OKD připraveno těžit ještě minimálně několik let.

„Máme dostatek peněz na těžbu i následný útlum, o naše uhlí je velký zájem. Už nyní máme první pololetí roku 2023 pod zakázkami a je otázkou jen několika dní, než budeme mít zakázky na celý rok,“ přiblížil předseda představenstva současný zájem o dodávky uhlí.

Aby těžební společnost mohla těžit i v dalších letech, měla by co nejdříve začít s přípravami.

„Současná EIA vystačí na těžbu v roce 2023 i pro začátek roku 2024. Nyní se vedou obchodní jednání o případné těžbě v dalších letech, pokud budou zákazníci, jsme připraveni těžit i v letech 2024 a 2025,“ doplnil Sikora. „V roce 2023 budeme vědět, jak se dál bude vyvíjet trh s uhlím, k další těžbě můžeme plynule přejít.“

Mezi největší odběratele OKD v kraji patří vedle teplárenské společnosti Veolia Energie CZ a dětmarovické elektrárny společnosti ČEZ také hutě Třineckých železáren a ostravské Liberty.

„Je to lepší, než uhlí dovážet z ciziny“

„Prodloužení těžby v OKD vítáme, je to náš dlouholetý důležitý obchodní partner. Přestože plánujeme postupně odejít od využívání uhlí na našich zdrojích, stále je na některých našich lokalitách stěžejním palivem a ještě nějaký rok bude,“ konstatoval výrobní ředitel, Veolia Energie Pavel Luňáček.

„Samozřejmě bychom prodloužení těžby přivítali, neboť je škoda nechat to uhlí pod zemí a zbytečně ho dovážet z ciziny,“ přidala se Petra Macková Jurásková, tisková mluvčí Třineckých železáren.

I tak ale firmy zůstávají obezřetné a jsou připravené získávat uhlí i jinde. „Na ukončení těžby uhlí v OKD se připravujeme už několik let. Od roku 2017 provozujeme pokusnou koksovací pec, v níž testujeme různé druhy uhlí z dovozu a analyzujeme průběh koksování. Výsledky nám pak pomáhají určit optimální výběr druhů uhlí z ciziny a jejich poměr,“ doplnila mluvčí.

Ministerstvo rozhodlo na základě analýzy

A podobně plány na delší těžbu vítá i společnost ČEZ. „Pro Elektrárnu Dětmarovice, která letos oznámila prodloužení provozu černouhelných kotlů, je to příznivá zpráva. Je dobré, že se můžeme spolehnout na tradičního dodavatele, s nímž elektrárna spolupracuje od zahájení svého provozu,“ konstatoval mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol.

O prodloužení těžby rozhodovalo ministerstvo na základě analýzy, kterou od jara zpracovávali manažeři OKD.

„Tu nám potvrdily i dva oponentní expertní posudky, zjištění nám umožňují prodloužit těžbu do konce roku 2023, s výhledem na roky 2024 až 2025,“ přiblížil pozadí rozhodování ministr financí.

Pokračující těžba se vyplatí

Podle předsedy představenstva OKD by měla být další těžba v každém případě zisková.

„Náklady na další těžbu jsou ve stovkách milionů korun, v dalších třech letech předpokládáme kladné výsledky hospodaření,“ řekl Sikora. Společnost OKD v současnosti těží na posledních dvou šachtách, ČSM Sever a ČSM Jih. Možné obnovení těžby v nedávno uzavřených dolech, jako je například Darkov, nebo ČSA, generální ředitel OKD odmítl.

„Vrácení těžby do již uzavřených dolů nepřipadá podle mých informací a jednání s vedením státního podniku Diamo v úvahu,“ vysvětlil v průběhu tiskové konference Sikora.