Zájem o očkování je vlažný, velkokapacitní centrum v Plzni končí

  9:58
Plzeňský kraj ukončil provoz velkokapacitního očkovacího místa v Plzni. Od 12. března, kdy začalo pracovat ve zkušebním provozu, tam zdravotníci aplikovali přes 92 tisíc dávek vakcín proti koronaviru. Stalo se tak jedním ze tří největších očkovacích center v kraji.

Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni-Skvrňanech ukončilo po půl roce svoji činnost. | foto: Petr Eret, MF DNES

Vyvracet lživé zprávy o očkování, naočkovat cizince mimo EU, kteří pracují ve firmách v Plzeňském kraji, a přesvědčovat i další neočkované o tom, že vakcinace je jedinou cestou k normálnímu životu. To je podle představitelů Plzeňského kraje jediná možnost, jak dále zvýšit proočkovanost v regionu, kde se v posledních týdnech zájem o vakcíny stejně jako jinde v Česku výrazně snížil.

I proto ve středu naposledy očkovalo krajské velkoprůtokové očkovací centrum v Plzni-Skvrňanech. „Proočkovali jsme přes 70 procent nejzranitelnějších, tedy seniorů. Proto doufáme, že podzimní scénář nebude kopírovat dobu před rokem. Myslíme si, že kapacity našich nemocnic budou stačit,“ sdělila před uzavřením centra hejtmanka Ilona Mauritzová.

Lidé v domovech pro seniory jsou navíc podle šéfa odboru zdravotnictví Plzeňského kraje Jana Karáska chráněni proti nákaze tím, že neočkovaní pracovníci jsou pravidelně antigenně testováni na přítomnost covidu.

„V kraji s 591 tisíci obyvateli má ukončené očkování 322 868 lidí. Z obyvatel kraje starších 12 let, kteří mohou být očkováni, dostalo vakcínu zhruba 63 procent,“ řekla Mauritzová.

Očkování pokračuje v nemocnicích, po kraji stále jezdí i mobilní týmy. Podle hejtmanky každý, kdo se chtěl nechat v kraji naočkovat, měl možnost, ať už to bylo zřízením očkovacích center v každém okrese, tak vybavením a posílením mobilních týmů, které nejdříve vyjížděly do pobytových sociálních zařízení a následně ve spolupráci se starosty zabezpečovaly očkování v obcích, kde byla nižší proočkovanost.

Mladých se očkovalo 40 procent

Bez registrace se v kraji nechalo naočkovat 8 513 lidí, mobilní týmy naočkovaly v obcích 1 647 lidí. Skutečný počet očkovaných lidí je podle hejtmanky v kraji ještě vyšší. Z příhraničí totiž jezdí do Německa tisíce pendlerů a mnozí se nechali vakcinovat v Německu, což se do českých statistik nepromítá.

Předseda výboru pro zdravotnictví Plzeňského kraje Richard Pikner za problém považuje, že mladí jsou k očkování vlažní.

„V této skupině se proočkovanost pohybuje kolem 40 procent. Proto se mezi mladými bude covid šířit snadněji. Problém nastane v individuálních případech, protože určitě se najde někdo, kdo skončí v nemocnici a pak se bude dožadovat drahé léčby protilátkami v ceně 60 tisíc korun za jednu dávku. Podle mě to bude neoprávněné, protože se mohl nechat očkovat,“ uvedl Pikner.

Podle něj měl stát více bojovat se lživými zprávami na internetu. „Na sociálních sítích se šíří třeba to, že mladí budou po očkování neplodní. Přitom se neprokázalo, že koronavirus postihuje pohlavní orgány. Naopak prodělání covidu je pro imunitní systém tak velký zásah, že je vždycky horší než očkování,“ vysvětlil primář Klatovské nemocnice Pikner.

Problémem jsou podle něj i zahraniční zaměstnanci pocházející ze zemí mimo Evropskou unii, kteří dosud nemají přístup k vakcínám. „V Plzeňském kraji je těchto zaměstnanců 30 až 50 tisíc. Od konce srpna už jsme mohli podstatnou část naočkovat,“ sdělil Pikner. Stát to vyřešil tak, že jim vakcínu prodá. „Jedna dávka od Pfizeru přitom stojí kolem 800 korun,“ dodal Pikner.