Kritizovaný šéf liberecké galerie zůstává, bude ale pod drobnohledem kraje

  12:32
Kritizovaný ředitel Oblastní galerie v Liberci Pavel Hlubuček zůstane v jejím čele. Bude však pod drobnohledem zřizovatele, tedy Libereckého kraje. Potvrdila to krajská náměstkyně Květa Vinklátová.

Ředitel liberecké galerie Pavel Hlubuček kritiku odmítá. „Kraj věděl o všech krocích, které jsem dělal,“ říká. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Loni na podzim vyjádřilo svou nespokojenost s vedením galerie a obavy o její budoucnost několik desítek osobností kulturního života, když podepsaly otevřený dopis zaslaný Libereckému kraji. 

Jeho autoři v něm mimo jiné vytýkají řediteli nedostatečnou koncepci i to, že se galerie uzavírá před veřejností. Upozornili také na nečekaný a v jednom případě nedobrovolný odchod některých odborných pracovníků. K apelu se připojila i Rada galerií České republiky. 

Ředitel výtky nepřijal. Podle něj jsou argumenty iniciátorů nepodložené a zkreslené. „Kraj věděl o všech krocích, které jsem dělal. Vyplývaly z reálného stavu věcí,“ dodal Hlubuček. Některá omezení týkající se veřejných akcí podle něj souvisela s pandemií. Pokud jde o personální změny, usiloval prý o plnění povinností souvisejících s pravidly nakládání se sbírkami.

Situaci měla vyřešit schůzka, která se konala v druhé polovině prosince. „S panem ředitelem Hlubučkem jsme se domluvili na dalším postupu. Ředitel bude galerii řídit i nadále s tím, že zůstaneme v mnohem těsnějším kontaktu,“ potvrdila Vinklátová. 

Podle svých slov ředitel na schůzce koncepci předložil a kraj ji schválil. Po roce pak vyhodnotí, zda ji galerie naplnila. Koncepce zahrnuje investice, sbírky, výstavy, vzdělávání i komunikaci s veřejností. 

„Stejně tak bude jasné, zda pan ředitel připravil odborně zajímavý a pro návštěvníky přitažlivý výstavní plán pro nejbližší roky,“ dodala Vinklátová. Ta říká, že bude také nutné, aby se řediteli podařilo stabilizovat i personální situaci. 

Podle kritiků se situace nezmění

Autoři dopisu, liberecký nakladatel Roman Karpaš a výtvarník Jan Měřička, si ale zásadní výsledky od prosincového setkání příliš neslibují. 

„Pan ředitel neuznal žádnou z výtek a dělal, že je vše v pořádku. Nestyděl se dokonce do jednání zatáhnout i výtvarnici Magdalenu Jetelovou,“ uvedli.

Podle nich se situace pravděpodobně nezmění. „Problém spočívá v technokratickém přístupu ředitele a jeho malé schopnosti vycházet s lidmi, kteří nesdílí jeho názory,“ uvedli v reakci. 

Ani stabilizaci kurátorského týmu nevidí po odchodu dvou zapracovaných specialistů dobře. „Vzhledem k tomu, že máme z ministerstva kultury dopis, ve kterém se píše, jak rozvrátil kolektiv lidí, kteří měli svoji práci rádi,“ dodali Měřička s Karpašem. „Doufáme však, že nedojde k podobným situacím, jako byla jeho vinou zmařená výstava V. K. Nováka.“ 

Ředitel ovšem tvrdí, že k žádnému zrušení výstavy nedošlo. Na situaci v Liberci zareagovala i Rada galerií ČR, které je OGL rovněž členem. 

„Apelujeme na vedení Libereckého kraje, aby se situací zabývalo a zajistilo zdárné fungování a rozvoj své příspěvkové organizace, která v rámci české galerijní sítě byla vždy příkladnou a vyhledávanou pro svou profesionalitu a kolegialitu,“ uvedla rada v otevřeném dopise.

Svým členům i dalším galeriím a podobným institucím dokonce doporučuje, aby do vyřešení situace nevstupovali do nadstandardní odborné spolupráce s Oblastní galerií Liberec.