Děti se v chebské obecní peci učily upéct chleba pěkně postaru

  15:42
Zpracovat surovou vlnu, utkat na stavu kobereček, vytvořit keramickou mozaiku či pěkně postaru upéct domácí chleba. To vše si mohly vyzkoušet děti v rámci chebského příměstského tábora Po stopách řemesel. V týdenním programu je lektoři provedli historií, ukázali práci současných řemeslníků a naznačili, jak by mohla vypadat budoucnost.

„Ve čtvrtek jsme si vyzkoušeli, jak se dříve pekl chleba. Těsto pro nás dopředu připravil Libor Matoušek ze spolku Ch(l)ebáci. Děti chlebovou hmotu uválely, rozdělily do ošatek, aby bylo vše přichystané k pečení, a dohlédly i na správné kynutí. Připravené bochníky pak Libor Matoušek ve vhodný čas nasázel do chlebové pece, která stojí na komunitní zahradě. Děti mohly celý proces pozorovat zblízka na vlastní oči,“ popsala lektorka Hana Střechová z Krajské rady dětí a mládeže Karlovarska, která tábor spolu s Informačním centrem pro mládež v Chebu pořádá. 

Děti z příměstského tábora v Chebu si vyzkoušely pečení chleba v obecní peci i ukládání ošatek k peci na dokynutí. (5. srpna 2021)

Kromě chleba se v obecní peci upekla i pizza k obědu. Než bylo vše hotové, vyplnili lektoři dětem volný čas nejrůznějšími soutěžemi a kvízy. 

„Povídali jsme si o potravinách a zdravé výživě. Řekli jsme si, co znamená, když se řekne regionální potravina. Pojmenovali jsme nejrůznější ovoce a rozhodli, zda by jej bylo možné pěstovat u nás v Česku. Seznámili jsme se i s tím, jakou zátěž představuje pro planetu dovoz exotického ovoce, například banánů, které k nám cestují přes půlku světa. Zahráli jsme si hru a splnili nejrůznější úkoly,“ nastínila Hana Střechová dnešní den na chebské komunitní zahradě. 

V průběhu týdne se děti dozvěděly zajímavosti i o dalších řemeslech, řadu z nich mohly samy vyzkoušet. Například pracovaly s vlnou a mokrým plstěním vyráběly andělíčky. Na kolíkovém stávku si z recyklovaných materiálů utkaly vlastní kobereček, vyráběly domeček pro hmyz, tvořily nejrůznější šperky, zkoušely zhotovit keramickou mozaiku a pracovaly na vyvýšených záhonech. 

„V té souvislosti jsme se bavili o ochraně přírody, o rostlinách a půdě, o humusu. Vysvětlili jsme si rozdíl mezi sázením a vyséváním,“ konstatovala lektorka s tím, že poslední den tábora je zasvěcený moderním technologiím. 

„Stavíme autíčka na solární energii, povídáme si o vodních elektrárnách, o 3D tisku, o udržitelné a obnovitelné energii. Nebude chybět ukázka virtuální reality. Na závěr si řekneme, jak by asi mohla v této oblasti vypadat budoucnost. Jsem opravdu zvědavá, jak si ji děti představují,“ dodala Hana Střechová.