Díky Mendelovi se Brnu dostane velké pozornosti, chystá i obří investice

  6:16
V celém Česku se pozornost v roce 2022 zaměří především na sledování kroků nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Jak se jeho týmu podaří řešit těžké úkoly, ať už covid či rostoucí ceny energií? Fiala letos chce také více upozornit na své rodné Brno, a to na evropské úrovni.

Novodobá genetika snad nemá většího jména, než je Johann Gregor Mendel. I proto si jej při 200. výročí narození připomene nejen Brno, kde působil. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rodné město premiéra Petra Fialy by mělo upoutat pozornost při oslavách 200. výročí narození zakladatele genetiky a místního opata Gregora Johanna Mendela. 

Nová vláda by totiž hlavní část oslav v červenci chtěla spojit s českým předsednictvím Rady EU. „Jednou z priorit předsednictví je i ‚Evropa chytrá a kreativní‘. Speciálně oblast vědy a výzkumu by se měla konat v Brně – městě s výbornými univerzitami, silným výzkumem a podnikáním založeném na inovacích. Myslím, že právě tato oblast se dá skvěle propojit s výročím narození Gregora Johanna Mendela,“ prohlásil Fiala ještě před volbami.

Zásadních událostí a novinek se však v regionu chystá víc.

1 Šalinkarty jen elektronické

Před čtyřmi lety zavedl brněnský dopravní podnik elektronickou předplatní jízdenku jako alternativu ke klasické papírové. Od začátku letošního roku už elektronický kupon zůstává pro cestující jedinou možností.

Kvůli klesajícímu zájmu definitivně končí papírové šalinkarty. Kdo ji dnes ještě má, může ji nadále využívat až do konce její platnosti. Na papíře už zůstanou jen klasické jednorázové lístky. I ty ale plánuje dopravní podnik postupně omezovat a preferovat využívání platby kartou nebo formou SMS jízdenek.

2 Padne trest pro Švachulu

Verdikt v korupční kauze Stoka měl Krajský soud v Brně původně vynést už loni 16. prosince, kvůli organizačním důvodům jej ale přesunul na 31. ledna. Ve složitém případu týkajícím se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici Brna-střed čelí obžalobě jedenáct lidí a dvě firmy.

V popředí zájmu stojí někdejší místostarosta za hnutí ANO Jiří Švachula, jemuž státní zástupkyně navrhla čtrnáct let vězení. Podle obžaloby byl totiž hlavou organizované skupiny, která tendry ovlivňovala. Jde však jen o jednu větev případu, na dalších policisté pracují.

3 Znovu k volebním urnám

Novou vládu už znají, na podzim si Češi opět zvolí své zastupitele, tedy budoucí starosty a radní ve svých městech a obcích. Především v Brně bude zajímavé sledovat, zda se část stran po vzoru celostátní politiky spojí do koalice, nebo zabojuje každá zvlášť či v jinak poskládaných blocích.

A uhájí ODS primátorský post, nebo kartami zamíchá opoziční ANO, do jehož čela by se v Brně mohla postavit exministryně financí Alena Schillerová?

Kromě komunálních voleb lidé na Blanensku, Hodonínsku a také v části Brna vyberou své nové senátory.

4 Aréna Kometě, sál filharmonii

Právě v posledním roce volebního období chce vedení Brna rozjet po léta slibované obří investice. Za čtyři miliardy korun se má začít stavět aréna pro hokejovou Kometu na výstavišti, za více než 850 milionů atletická hala u bohunického kampusu a za další stovky milionů sportovní areál u Anthroposu.

Vedle nových stánků pro sportovce na další téměř dvě miliardy vyjde stavba nového koncertního sálu pro filharmoniky – Janáčkova kulturního centra. Na všechny investice ale Brno nemá dost peněz a politici dosud neřekli, kde je hodlají vzít.

5 Tramvají k fakultní nemocnici

Ještě než voliči vejdou do volebních místností, chce brněnský dopravní podnik s představiteli města slavnostně otevřít novou tramvajovou trať za 1,4 miliardy vedoucí k bohunické nemocnici a univerzitnímu kampusu, kam denně jezdí kolem 40 tisíc lidí.

Současné trolejbusové a autobusové linky totiž dlouhodobě nestačí přepravit tak velké množství cestujících. Novou, téměř kilometr dlouhou trasu, na níž vznikl i nejdelší tramvajový tunel v Česku, obslouží přímo od hlavního nádraží linka číslo 8.

6 Komfort za sedm miliard

Už několik týdnů musí cestující při cestě vlakem z Brna na sever regionu kvůli výluce přesedat na autobusy v úseku mezi krajským městem a Blanskem. Toto dlouhodobé omezení skončí letos v prosinci. A zároveň s tím na zmíněnou trať vyjedou i nové vlaky, které za sedm miliard korun pořizuje Jihomoravský kraj.

Kromě nejvytíženější trasy nové soupravy v krajských barvách nasadí také na linku do Tišnova. S výlukou navíc po letech slibů a plánů vyroste v Blansku za čtvrt miliardy most přes železnici, který spojí hlavní tah s částí za řekou. Stávající přejezd, kvůli němuž ve městě kolabovala doprava, naopak zanikne.

7 Nákladná obrana proti povodni

V Brně po dlouhých letech příprav dělníci začnou stavět nutná protipovodňová opatření. I když například na řece Svratce stojí Brněnská přehrada, která by dokázala případnou velkou vodu výrazně zpomalit, je nutné postavit také „záchyty“ pod ní. Uvolní to i možnosti pro budoucí bytovou výstavbu v blízkosti Svratky a také Svitavy, druhé hlavní řeky – volných ploch pro byty je dnes totiž žalostně málo.

Letos se začne s první protipovodňovou etapou podél ulic Bauerova a Poříčí za 1,5 miliardy. Řidiči tak musí počítat s omezením na vytížené silnici velkého městského okruhu, která vede právě podél řeky.

8 Velký hold zakladateli genetiky

Rovných 200 let uplyne 20. července od narození přírodovědce Gregora Johanna Mendela, který působil jako mnich a později i opat v augustiniánském klášteře na Starém Brně. Právě tam Mendel položil základy genetiky.

Do oslav, jichž se zúčastní celá řada laureátů Nobelovy ceny, chce Brno dokončit opravu Mendlova náměstí a nejlépe ji také doplnit o monument, který významnou osobnost připomene.

9 Primark přichází do Brna

Loni první českou pobočku otevřel módní řetězec Primark v Praze a byl z toho pořádný poprask. Letos se má dočkat Brno.

Nová prodejna s rozlohou 3 600 metrů čtverečních vznikne v nákupním centru Olympia, Jihomoravané tak už nemusejí na nákupy vyrážet do Vídně, kde je pro ně zatím nejbližší pobočka legendárního obchodu.

10 Magnet Znojma v novém hávu

Přes pět století stará radniční věž v centru Znojma, jejíž celoročně přístupný ochoz slouží jako vyhlídkové místo do širokého okolí, se letos dočká opravy. Právě tato hlavní dominanta města je tamním druhým nejnavštěvovanějším turistickým cílem, do něhož během sezony zavítá téměř 24 tisíc návštěvníků.

11 Otevřou areál za 1,5 miliardy

A Znojmo přijde ještě s jednou velkou novinkou. Firma Nevoga, velkovýrobce stavebních výrobků z různých druhů materiálů od distančních prvků až po výztužné napojovací prvky, se loni na podzim začala stěhovat do nového výrobního areálu za 1,5 miliardy korun. Jeho slavnostní otevření je v plánu letos na jaře. Díky větší rozloze podnik nabídne další dvě stovky pracovních míst, tedy o polovinu více než v současnosti.

Co letos ještě na jihu Moravy čekat?

V někdejším průmyslovém areálu brněnské Zbrojovky v únoru vyroste zimní olympijský park.

V lokalitě Kociánka v Králově Poli začne vznikat dětský hospic.

Za 131 milionů opraví největší brněnský kostel – svatého Jakuba. Jeho 90 metrů vysoká věž se promění ve veřejnou vyhlídku.

Blansko chce dokončit projekt na stavbu plaveckého bazénu s wellness za 330 milionů korun. Už na podzim je v plánu demolice stávajících lázní v havarijním stavu.

Na zámku v Lednici začne rozsáhlá revitalizace zámeckého parku včetně rekonstrukce katakomb pod skleníkem a oprav takzvaného Maurského domu. Práce vyjdou na 160 milionů korun.

Další turisticky atraktivní domy přírody jako v Moravském krasu vyrostou v Hodoníně a Dolních Věstonicích na Břeclavsku.

Břeclavsko a Hodonínsko se budou dál vypořádávat s následky tornáda. Přímo v Hodoníně chystají opravu Základní školy U Červených domků, kraj připravuje také stavbu nového domova pro seniory, rekonstrukce původní budovy S-centra se totiž nevyplatí.

Na řece Dyji ve Znojmě vyroste přírodní plovárna. Projekt počítá se stavbou dlouhého mola až pro sto lidí či obnovou písečné pláže na břehu řeky a louky pod sedlešovickým mostem.