Do dvorské zoo dorazil z ciziny po „obraceči aut“ další chovný nosorožec

  8:02
Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem dovezl samce nosorožce černého. O týden dříve přivezl už nosorožce jižního bílého. Oba by měli posílit světově unikátní dvorský chov. V zoo nyní žije 21 těchto ohrožených lichokopytníků.

Nosorožec bílý Kusini | foto: Safari Park Dvůr Králové, Kateřina Lochovská

Nejprve před týdnem přijel z německého Hodenhagenu jižní bílý nosorožec Kusini, kterému je 29 let. Bude ve Dvoře druhým chovným samcem.

V Německu se před rokem „proslavil“ útokem na automobil ošetřovatelky, která se k němu na safari příliš přiblížila. Auto plnou vahou svého těla nejméně třikrát převrátil, žena to ale odnesla jen modřinami.

„V Německu se rozhodli ho nepouštět do prostoru, kam mohou vjíždět i návštěvníci. My jsme přitom hledali druhého chovného samce,“ vysvětlil zoolog Jiří Hrubý.

Zoologové věří, že Kusiniho přítomnost podpoří chuť dvorského samce Pamira k páření. V budoucnu plánují také spojení Kusiniho se samicemi.

Ze stejného důvodu safari park angažoval i sedmiletého samce nosorožce dvourohého východního Embu, jenž ve čtvrtek přijel z anglického Chesteru. Cestu zvládl dobře, ale protože byl nervozní, první den mu ošetřovatelé ponechali úplný klid.

Dvorská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům kriticky ohrožených nosorožců dvourohých na světě, od 70. let se zde narodilo 46 mláďat. Poslední chovný samec přijel už před 12 lety. „Nyní nastala doba přivézt novou krev a chov oživit,“ doplnil Jiří Hrubý.

Oba samci se zatím v zoo zabydlují a přivykají si na nové podmínky, ošetřovatele a režim. 

Kusini je v klidu, už se podíval ven

Kusini se projevuje jako pohodové zvíře. „Již nedlouho po příjezdu začal bez problémů vycházet také do venkovního výběhu a skvěle spolupracuje s ošetřovateli,“ říká Jiří Hrubý.

Návštěvníci zatím samce neuvidí. Až si zvířata zvyknou, dostanou se za dobrého počasí i do expozičních výběhů.

Zatímco nosorožec jižní bílý patří v současnosti k nejrozšířenějším poddruhům, dvourohý je kriticky ohrožený. Ve volné přírodě jich zbývá zhruba jen 800.

Safari park je jediným místem na světě, kde se v lidské péči podařilo rozmnožit nosorožce bílé severní a dvakrát se zdařil i odchov nosorožců bílých jižních. Právě jejich chovu se safari park nyní začíná věnovat intenzivněji.

Uznání se dočkaly i záchranné projekty pro nosorožce přímo v Africe. Z Podkrkonoší již do divočiny Tanzanie a Rwandy zamířilo devět nosorožců dvourohých, z nichž někteří už mají mláďata.

Safari Park Dvůr Králové navíc vede snahy o záchranu nosorožce bílého severního před úplným vymřením. Z vajíček odebraných dvorským samicím Fatu a Nájin, žijících v keňské rezervaci Ol Pejeta, se podařilo vytvořit již 3 životaschopná embrya, která má podle předpokladů odnosit náhradní matka.

Ve výbězích safari parku žije nyní 15 nosorožců černých neboli dvourohých a 6 nosorožců bílých.

Safari park je od 9. října uzavřen kvůli vládním opatřením proti koronaviru. Vedení zoo proto vybídlo zájemce, aby podpořili svými dary nákup krmení pro zvířata či ochranářské projekty v Africe.

23. srpna 2019

Autor: