Jihočeské nemocnice plánují nová oddělení, budějovická utratí 750 milionů

  8:52
I přes pokračující boj s covidem plánují jihočeské nemocnice v letošním roce nemalé investice. V té největší, českobudějovické, je chystají za tři čtvrtě miliardy. Další čtyři nemocnice v kraji plánují vlastní urgentní příjem.

Rekonstrukce horního areálu budějovické nemocnice potrvá do roku 2024. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Krajská nemocnice v Českých Budějovicích pokračuje v přestavbě horního areálu, která potrvá až do roku 2024. Letos začne druhá etapa přestavby pavilonu CH zahrnující vybudování druhé poloviny nových centrálních operačních sálů a několika lůžkových stanic. 

„Máme naplánovanou také řadu menších stavebních investic. Zahrnují třeba rozšíření a modernizaci stravovacího provozu a investice do zdravotnické techniky či vybavení nových pracovišť,“ uvádí ředitel budějovické nemocnice Michal Šnorek.

V prvním čtvrtletí začne fungovat nové dialyzační středisko interního oddělení, vznikající v přístavbě za pavilonem C. Ve stejném objektu se otevře i nové endoskopické centrum gastroenterologického oddělení. 

Ve třetím čtvrtletí ještě začne provoz první etapy zcela nových centrálních operačních sálů a centrální sterilizace, kterou dosud krajská nemocnice neměla.

Jindřichohradecká nemocnice postupně uskuteční projekty za 146 milionů korun. „Jejich součástí je vybudování izolačních boxů na ARO a JIP interního oddělení a modernizace zdravotnických technologií,“ vysvětluje ředitel Vít Lorenc.

V letošním roce dokončí také akci s názvem Klinický informační systém pro anesteziologickou a intenzivní péči. Zahájí tak digitalizaci nemocnice. Do finále míří i stavební úpravy prostor rehabilitace v budově polikliniky. Nemocnice pátou fází projektu završí modernizaci rehabilitačního oddělení, jehož rekonstrukce začala už v roce 2015.

Další etapu rozvoje nemocnice chystají v Českém Krumlově, kde vylepší interní pavilon. Rozpočet nyní činí zhruba 230 milionů korun. „A čeká nás i rekonstrukce CHIR JIP. Je první částí přípravných činností, které by měly směřovat k rekonstrukci posledního pavilonu – chirurgie,“ podotýká ředitel krumlovské nemocnice Vojtěch Remeň.

Na přestavbu pavilonu interních oborů cílí také táborská nemocnice. Nyní je připravená veřejná zakázka na rekonstrukci prázdného pátého patra.

„Souběžně již pracujeme na projektu na opravu čtvrtého parta, kde vznikne pracoviště se skiaskopicko-skiagrafickým kompletem s C-ramenem, který bude využívat především gastroenterologické oddělení pro endoskopické výkony. Bude ale sloužit i pro vyšetření pacientů jiných lékařských odborností,“ podotýká ekonomický náměstek Miroslav Kubeš.

Uvažují o rozšíření parkování

Nemocnice by ráda zvýšila kapacitu parkování, a tak s projektanty řeší proveditelnost výstavby parkovacího domu v areálu nemocnice. 

„Projekt má především posoudit vhodnost vytipovaného pozemku a jeho soulad s územním plánem a dopravní napojení,“ potvrzuje Kubeš. Parkovací dům by měl pojmout 300 až 350 automobilů.

Také investice dál ovlivňuje pandemie covidu. „V začátku roku dobudujeme nové očkovací centrum v předpolí u parkoviště až pro tisíc lidí denně a nové odběrové centrum až pro dva tisíce odběrů za den,“ vypočítává ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.

Nemocnice bude usilovat i o získání dotací na projekt rehabilitační zahrady či modernizace rehabilitační péče. „Letos také dokončíme opravu pavilonu patologie za 45 milionů a připravujeme projekt pro nový pavilon urgentního příjmu za sto milionů,“ doplňuje Holan.

Výstavbu urgentního příjmu chystají i v táborské, krumlovské a strakonické nemocnici. „Kromě toho připravujeme obnovu zobrazovací diagnostiky, například CT či ultrazvuků, ale i vybavení pro laboratoře. To je zvlášť důležité v současné době pro vyhodnocení velkého počtu testů na koronavirus,“ podotýká ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. S milionovými investicemi do přístrojových vybavení z programu React-EU počítá většina jihočeských nemocnic.

V Prachaticích si dali za cíl v letošním roce hlavně navýšit počty operací totálních endoprotéz, u nichž se prodloužila čekací doba kvůli omezení operativy při pandemii. 

„Proto připravujeme samostatnou ortopedickou JIP, která by byla mimo centrální jednotku intenzivní a resuscitační péče a covidové pacienty na intenzivní péči,“ informuje ředitel Michal Čarvaš.