iDNES.cz

Nemocnice v kraji opět omezují návštěvy a vrací povinné nošení respirátorů

  4:54
Nemocnice v Olomouckém kraji zpřísňují pravidla pro návštěvy pacientů, či je dokonce rovnou zakazují. Důvodem jsou zvyšující se počty případů covidu i dalších respiračních onemocnění. Vrací se proto také nošení respirátorů a roušek.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek

Svých blízkých se nyní nedočkají pacienti, kteří jsou hospitalizovaní v nemocnici v Hranicích, jež vyhlásila do odvolání úplný zákaz návštěv.

„Doporučila nám ho krajská hygienická stanice,“ zdůvodnila krok Michaela Sobková ze sekretariátu nemocnice, v níž rovněž platí povinnost nosit respirátor či roušku.

Počet nakažených koronavirem v kraji stoupá. Za poslední týden jich přibylo 836, o týden dříve bylo 769 nových případů.

Návštěvy zakázala i některá oddělení nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku.

„V současné době platí zákaz v prostějovské nemocnici na interně A, chirurgii B, neurologickém a infekčním oddělení. V přerovské i šternberské nemocnici je pak na interním oddělení,“ shrnul Adam Knesl, mluvčí společnosti Agel, jež trojici zdravotnických zařízení provozuje.

Respirátory musí mít opět personál i pacienti

Olomoucká fakultní nemocnice, která je v regionu největší, k omezení návštěv zatím nepřistoupila. Zavedla nicméně preventivní opatření.

„Od 1. srpna jsou návštěvy na lůžkových odděleních povoleny pouze s nasazeným respirátorem třídy FFP2. Používání respirátorů pacienty a jejich doprovodem v ambulantním provozu je pak na zvážení vedení jednotlivých pracovišť,“ přiblížil mluvčí Adam Fritscher, podle kterého by lidé také měli zvážit počet návštěvníků u svého nemocného blízkého.

Rovněž nemocnice v Šumperku se rozhodla přijmout několik preventivních opatření.

„Náš personál opět nosí respirátory a stejně tak ochranu dýchacích cest, ať už v podobě roušek, nebo respirátorů, vyžadujeme po pacientech. Zároveň jsme se rozhodli, i na doporučení hlavní hygieničky ČR, regulovat návštěvy. Návštěvní hodiny jsme omezili na dobu od 14 do 16 hodin,“ nastínila mluvčí nemocnice Hana Hanke.

Kromě toho platí, že je návštěva u jednoho pacienta povolena současně maximálně dvěma lidem, a to na nejvýše dvacet minut. Příchozí taktéž musí mít na lůžkových odděleních nasazený respirátor.

V nemocnicích leží s covidem jednotky lidí

Podle některých odborníků už je aktuální vlna nákaz na svém vrcholu a počet nových případů by měl v nejbližší době začít klesat. Další výraznější nárůst čísel čekají epidemiologové až na podzim.

Nemocnice teď evidují řádově pouze jednotky případů lidí s covidem vyžadujících hospitalizaci. Nejvíce jich leží v prostějovské nemocnici. „Aktuálně je v ní hospitalizováno jedenáct pacientů s covidem, všichni jsou v péči zdravotníků na infekčním oddělení. Ani jeden pacient nevyžaduje intenzivní péči na JIP,“ uvedl Knesl.

Dalších osm lidí se léčí v přerovské nemocnici, tři ve šternberské a dva v jesenické. Fakultní nemocnice v Olomouci pak eviduje devět hospitalizovaných.

„Počty těchto pacientů se setrvale pohybují v jednotkách případů,“ podotkl Fritscher.

Stejné je to i v šumperské nemocnici, kde aktuálně leží s covidem pět lidí.

„Čtyři vyžadují standardní péči, jeden je hospitalizován na jednotce intenzivní péče,“ předestřela Hanke.

Zájem o posilující očkování zůstává malý

Navzdory letní covidové vlně zůstává v Olomouckém kraji zájem o očkování zatím malý. Například během pondělí se nechalo v regionu naočkovat posilující čtvrtou dávkou 95 lidí, za poslední týden jich pak bylo celkem 1 149.

„Třeba minulé úterý se u nás nechalo naočkovat čtvrtou dávkou 151 lidí, o den později 80,“ přiblížil mluvčí fakultní nemocnice Fritscher. Zájem o první až třetí dávku je už podle něj zcela minimální.

Jak je to v menších nemocnicích, ilustrují čísla z Hranic, kde se naočkuje týdně zhruba osm desítek zájemců o čtvrtou dávku.

Pro tu si lidé mohou chodit od 18. července, přičemž v očkovacích centrech není nutná rezervace. Od pondělí 15. srpna má být ovšem znovu spuštěn centrální rezervační systém a ve stejný den odstartuje také část celostátní kampaně, která má očkování podpořit.

zpět na článek