Nedopalky cigaret zamořují planetu

  9:37
Každý pátý kuřák je hází na zem. Cigaretový filtr přitom obsahuje plast, který se v přírodě rozkládá až 15 let. Odborníci považují nedopalky za nejčastěji vyhazovaný odpad.

ilustrační snímek | foto: Reuters

Na problém znečištění přírody a měst nedopalky v Česku nově upozorňuje kampaň Cigaretovník. Její hlavní motto je: Nedopalek na zem nepatří, protože z něj žádný cigaretovník nevyroste.Podle průzkumu polovina kuřáků neví, že nedopalky obsahují plast a pětina je po típnutí odhodí na zem. Rádiu Impuls to řekl Miroslav Kubásek ze sdružení Ukliďme Česko, které se věnuje organizování dobrovolnických úklidů. 

Kuřákům je podle Kubáska potřeba připomínat, že nedopalky na zem nepatří. „Jediný správný způsob, jak s nimi naložit, je hodit je do směsného odpadu nebo do popelníku. Nedopalky by se rozhodně neměly házet do kanálu. Ve vodě se začnou rozpouštět a vylučovat škodlivé látky. Skrz kanalizace se navíc dostávají do říčních toků, kde dále škodí,“ vysvětluje Kubásek.

Od ledna příštího roku budou mít podle směrnice EU producenti tabákových výrobků povinnost podílet se na čištění veřejných prostranství od nedopalků a na informovanosti veřejnosti. „Problém je ve spotřebitelích, kteří házejí nedopalky na zem, i když je poblíž koš.“ 

Dalším problém je „nevzdělanost“ kuřáků. „Více než třetina lidí oslovených v průzkumu si myslí, že nedopalky jsou z papíru a další třetina z bavlny. Upozornění na to, že cigaretový filtr obsahuje plast, musí podle směrnice nést i cigaretové krabičky,“ vysvětluje Roman Grametbauer z tabákové společnosti Philip Morris.

Podle zástupců výrobců se pracuje na technologii, která by umožnila vyrábět filtry bez acetátu celulózy, což je obtížně rozložitelný plast. Ročně se na světě vyrobí přibližně 6 bilionů cigaret.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls