Do soutěže o podobu památníku na Ground Zero se hlásil i malíř z Břeclavi

  10:30
Když se břeclavský malíř Antonín Vojtek před lety dozvěděl, že místo po mrakodrapech Světového obchodního centra má vyplnit památník, hned začal přemýšlet nad tím, jak on by ho pojal. Nakonec se s ním přihlásil i do soutěže.

Antonín Vojtek koncipoval pomník jako osten, který byl Americe, ale i světu, zabodnut do srdce. Bezmála stovka bílých ptáků kroužících kolem představuje oběti. | foto: archiv Antonína Vojtka

Na okamžik, kdy se k němu dostala zpráva o teroristickém útoku na newyorská dvojčata, si malíř pamatuje naprosto přesně. „Měl jsem tehdy roční dceru, vozil jsem ji venku v kočárku, když jsem se to dověděl. Do dneška mám ten okamžik vrytý v paměti,“ vypravuje.

Když pak viděl záběry tragédie v televizi, vnímal to jako čistou hrůzu. O mnoho měsíců později pak zaslechl v rádiu zprávu, že Ground Zero – místo, kde dvojčata stávala – má vyplnit památník, který by připomínal všechny, kdo při teroristickém útoku zahynuli.

V tu chvíli se v hlavě výtvarníka zhmotnila představa o obrovském, přesto křehkém památníku, kterou spolu s břeclavským architektem Martinem Ondrouchem přetavil do konkrétního projektu a přihlásil do soutěže.

„Chtěl jsem něco monumentálního, co by čnělo do výšky,“ vypravuje Antonín Vojtek. Pomník koncipoval jako osten, který byl Americe, ale i světu, zabodnut do srdce. Jen jeho základna byla dlouhá 22 metrů. Měl čnít do téměř stometrové výšky a jeho vrchol měl zdobit čtrnáctimetrový skleněný krystal. 

„Mám rád kosmos, fantazii. Chtěl jsem to vše propojit,“ podotýká malíř. Pomocí černé a červené barvy zobrazil apokalypsu, krystal naopak vyjadřoval nirvánu a nebeský klid. Lidské duše obětí útoku vylétávající z ohně a popela a vzlétající k nebesům pak představovala bezmála stovka bílých ptáků kroužících kolem kuželu.

Pomník Vojtek s Ondrouchem v návrhu umístili ve středu kompasu utvořeném barevnou dlažbou. „Světové strany symbolizují pozvání pro lidi, kteří se chtějí poklonit obětem a pro ty, kteří odsuzují teror kdekoliv na světě. Zároveň kompas bude upozorňovat, že je nutné proti terorismu bojovat, ať pochází z kterékoli světové strany,“ popsali tehdy tvůrci v návrhu památníku, do jehož nitra umístili místo určené k rozjímání. Krystalem do něj mělo pronikat světlo a otvory ve stěnách měly navozovat dojem hvězd.

„Jsem hrozně rád, že jsem to udělal. Mohlo to být krásné. Ale přece jen jsem neznámý človíček z Česka, ze zemičky, kterou mnozí ani neznají,“ posteskl si Vojtek, že jeho návrh se nepodařilo dotáhnout až k realizaci. Ostatně do soutěže se tehdy přihlásilo víc než pět tisíc autorů, z toho dva z Česka.

Na Ground Zero nakonec vznikl památník podle architektonického návrhu Michaela Arada a Petera Wolkera, který se jmenuje Odraz nepřítomnosti. Jde o dvě mělké nádrže přesně na místech, kde stály věže Světového obchodního centra. Po vnějších stranách nádrží jsou do kamenů vyryta jména všech celkem 2 977 obětí z roku 2001 a také šest jmen lidí, kteří zahynuli při bombovém útoku na stejném místě v roce 1993.