iDNES.cz

Největší atrakcí nového muzea antropologie bude neandertálec jako živý

  16:12
Antropologická expozice v humpoleckém Muzeu Dr. Aleše Hrdličky se výrazně mění. Původní třicet let stará výstava prochází nejen stavební proměnou, ale ještě víc nabere na atraktivitě. Má být naučná, zábavná a interaktivní. Práce před otevřením plánovaným na 31. května finišují.

Lidé v muzeu uvidí například obří model srdce a ucha, do kterého lze nahlížet, neandertálce v životní velikosti, model šroubovice DNA, budou mít možnost poskládat si lidskou kostru, vyzkoušet své chuťové pohárky nebo budou mít příležitost osahat si vymodelované busty našich pra pra předků a poznat, jaký je rozdíl mezi neandertálcem a homo sapiens.

Stále expozice se obnovuje i z toho důvodu, že si Humpolec letos připomíná 150 let od narození svého významného rodáka, světově uznávaného antropologa Aleše Hrdličky.

„Scénář k celé výstavě připravilo pět odborníků z České antropologické společnosti,“ poznamenala vedoucí muzea Dagmar Kluchová.

Celá nová expozice je rozdělena do několika částí. Úvod je věnován genetice, kde návštěvníci najdou například model šroubovice DNA.

Další oddíly výstavy připomínají variabilitu člověka a zaměřují se na anatomii lidského těla. Kromě již zmíněných obřích modelů srdce a ucha, zde budou k vidění i dvě kostry. Jedna dospělého člověka, druhá bude dětská. Velká část bude věnována evoluci a vývoji člověka.

„Protože věda a výzkum jde stále kupředu, naši expozici budou tvořit i odlitky z novodobých nálezů a nejnovější poznatky z tohoto oboru,“ připomíná Kluchová.

Kostru neandertálce si muzeum nechalo vyrobit až v Americe

Asi největší zajímavostí výstavy bude pro návštěvníky model neandertálce. „Bude mít vlasy, kůži i oblečení. Zkrátka bude jako živý,“ usmívá se vedoucí muzea. Ten však v muzeu ještě není, model se teprve vyrábí.

Hned za tímto modelem bude pro porovnání kostra neandertálce. Ta je zároveň nejdražším exponátem celé expozice. Muzeum si ji nechalo dělat až v USA a už ji má. „Je to nejcennější kousek jak z hlediska odborného, tak i finančního,“ připomíná Kluchová.

Jedná se o model kostry, jež byla vyrobena na základě konkrétního nálezu v údolí Neandertal nedaleko Düsseldorfu.

„Je dvojbarevná. Tmavé kosti znázorňují části kostry, které byly nalezeny. Jsou patinovány do nejmenších detailů, takže je vidět i jejich opotřebení. Světlejší jsou ty, které museli odborníci domodelovat. Z toho je patrné, že původní kostra se dochovala takřka kompletní,“ dodává Dagmar Kluchová s tím, že když kostra z USA dorazila, byla rozdělena na pět částí, které museli pracovníci muzea sestavit.

Vývoj předchůdců člověka v jednotlivých obdobích dějin a jejich znaky budou mít možnost lidé hmatem prozkoumat na bustách. „Hmatem návštěvníci poznají, jak se měnily nadočnicové oblouky, nos i brada,“ ukazuje vedoucí muzea.

Exponáty budou doplňovat velkoformátové reprodukce maleb Zdeňka Buriana a také obrázky jeskynních maleb z různých míst světa.

Nahlédnout bude možné i do pracovny uznávaného antropologa

Poslední část expozice bude věnována antropologii jako vědě. Lidé se v této části dozvědí, kdy tento obor vznikl, co zkoumá, čím se zabývá a jak se poznatky dají využít v současném životě. Vše bude podle Dagmar Kluchové doplněno audio a video ukázkami.

Finále výstavy bude tvořit pracovna Aleše Hrdličky.

Humpolec bude v souvislosti se 150. výročím Hrdličkova narození letos na podzim hostit Mezinárodní antropologický kongres. Přijet mají odborníci z celého světa.

Aleš Hrdlička byl světově uznávaný odborník, který svůj život zasvětil zkoumání indiánských kmenů. I když svůj život z velké části strávil v USA, je vnímán jako vlastenec, jenž podporoval svou rodnou zemi i české emigranty v Americe.

zpět na článek