iDNES.cz

Lidé se bouří proti zástavbě Mrázovky, podnikatel tam chce rodinné domy

  7:04
Obyvatelé Prahy 5 si nepřejí změnu územního plánu a zástavbu zahrady u historické usedlosti Nikolajka ve stráni Nad Mrázovkou. Občanský spolek Přátelé Malvazinek obviňuje podnikatele Michala Čamka, že touto změnou chce svůj pozemek mnohonásobně zhodnotit. Tento týden by se spor měl rozhodnout na jednání pražských zastupitelů.

Pozemky okolo usedlosti Nikolajka v Praze 5. (10. června 2022) | foto: Ondřej CihlaMAFRA

Nikolajka je historická usedlost, kterou po roce 1678 vybudoval zemský advokát a šlechtický rada Antonín František Nicolai. Dnes se zachovala její klasicistní budova s malým sadem a kapličkou, které jsou od roku 1964 památkově chráněné.

Z rozsáhlých zahrad a vinic patřících historicky k Nikolajce zůstal dodnes také zelený a trochu pustý ostrov mezi ulicemi Nad Mrázovkou, U Nikolajky, Sokolem Smíchov a zimním stadionem. Tato městská příroda je jako zeleň také vymezena v územním plánu.

Překvapivé hlasování

O změnách v územním plánu rozhoduje výbor pro územní rozvoj magistrátu. Ten na jednom ze svých posledních hlasování rozhodl ve prospěch zastavění pozemků na Smíchově. Pro některé jeho členy to bylo překvapení, původně se podle jejich informací mělo hlasovat obráceně.

„Nikdo z členů výboru nevystupoval na podporu povolení změny územního plánu. Na samém konci diskuse podal člen výboru za ANO protinávrh změnu územního plánu schválit. Pro schválení změny územního plánu ze zeleně na stavební pozemky hlasovali všichni zástupci ANO, ODS a překvapivě i STAN a TOP 09 z koalice. Proti změně byli všichni zástupci Pirátů a Prahy Sobě. Protinávrh byl přijat a o původním návrhu se již nehlasovalo,“ popisuje sled událostí Milan Kryl (Piráti), zastupitel Prahy 5 a člen výboru.

Se změnou územního plánu v této oblasti dlouhodobě nesouhlasí kromě Přátel Malvazinek právě Piráti a Praha sobě. „Je zde komplikovaný terén, obslužné komunikace jsou úzké. Změna mi připadá nevhodná, ať ten pozemek patří, komu patří. Na místě jsem se byl podívat, můj negativní názor to nezměnilo, naopak,“ říká Petr Zeman, zastupitel za Praha sobě a předseda zmíněného výboru.

„Jde jen o tři domy“

Změna územního plánu je velmi robustní a časově náročný proces s velkým množstvím účastníků. Vzhledem k počtu účastníků trvá často více let. Nikolajka se takto řeší již od roku 2017. Nyní se celá kauza může konečně rozhodnout, v rukou ji budou mít pražští zastupitelé. A těm radí právě již zmíněné výbory.

Co projedná zastupitelstvo

Ve čtvrtek 16. června se koná další pravidelné jednání pražských zastupitelů, jedno z posledních před podzimními komunálními volbami. O letních prázdninách se totiž zastupitelé nescházejí. V návrhu programu jednání je kromě kauzy pozemků Nad Mrázovkou také hlasování o vstupu Prahy do spolku Otevřená města, který se zabývá digitalizací lokálních samospráv. Dále budou zastupitelé řešit navýšení kapitálu společnosti Pražské služby, uvolnění rezervy pro městské části na provedení rekonstrukcí a výstaveb služeben Městské policie, realizaci obnovy parku na Vítkově či Zprávu o prvním roce naplňování pražského klimatického plánu do roku 2030. Podle informací na webu spolku chtějí Přátelé Malvazinek svůj názor vyjádřit osobně na demonstraci před budovou magistrátu na Mariánském náměstí.

„Tato změna zahrnuje tři stavební parcely o celkové výměře cca 2 700 metrů čtverečních. Tedy na jednu parcelu 184 metrů čtverečních zastavitelných ploch včetně všech konstrukcí. Jedná se tedy spíše o tři rodinné domky. V této slepé ulici se nacházejí po jedné straně velké vily a na druhé straně jsou již nyní minimálně dva domy. Doplnění další třech rodinných domů mně, a evidentně i dalším více desítkám lidí zabývajících se profesně územním plánováním, nepřipadá nijak nepatřičné,“ vysvětluje svůj postoj další pražský zastupitel Pavel Richter (TOP 09), který je i předsedou výboru pro dopravu magistrátu. S tím však nesouhlasí spolek Přátelé Malvazinek.

Úklidová firma, co neuklízí

Lidé ze spolku obviňují pražské politiky z podjatosti. Parcely, o které v celém sporu jde, totiž vlastní firma Kumpera Smíchov, jejímž majitelem je podnikatel Michal Čamek, mj. vlastník firmy Centra, která je v Praze hlavním poskytovatelem správy bytového fondu a úklidu vnitřních i vnějších prostor.

„Při pohledu na katastrální mapu zjistíme, že Michal Čamek dnes ovládá téměř polovinu všech pozemků kolem Nikolajky, o které by se měl taky starat,“ tvrdí za spolek jeho předsedkyně Jolana Dočekalová, která je také součástí uskupení Praha 5 Sobě. Podle ní by se změnou územního plánu zhodnotila cena pozemku o přibližně 100 milionů korun.

„Pozemky pana Čamka se nepochybně změnou z nestavebních na stavební velmi zhodnotí. Jde o naprosto výjimečné místo v klidné a nerušené lokalitě,“ myslí si i Milan Kryl. Vadí mu také to, že jako argument pro změnu územního plánu uvádí Čamek nepořádek na pozemku a přítomnost bezdomovců.

„Za ten nepořádek je přeci odpovědný majitel pozemku pan Čamek, majitel firmy uklízející město a pečující o zelené pozemky města. Takový argument je výsměch občanům,“ uzavírá Kryl.

zpět na článek