Lidé v muzeu uvidí nové zkameněliny i kostry. Čekaly v archivu až 70 let

  9:10
Na jižní Moravě už vědci objevili řadu zkamenělin a pozůstatků živočichů třeba i z dávných prvohor. Jenže v muzejních expozicích zatím nezazářily. Třeba spodní čelisti vodních tvorů čekaly na svou příležitost dlouhých sedmdesát let. A ta přišla letos. Moravské zemské muzeum inovovalo svou expozici o zaniklém životě v regionu.

Některé exponáty čekaly na své vystavení i desítky let. Pocházejí z jižní Moravy. Nejstarší jsou z období prvohor. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jedna z mnoha stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně dostala novou podobu. Zaniklý život na Moravě ze dvou třetin nyní představují nové exponáty. 

„Modernizace paleontologické expozice probíhala už dříve, ale teď už je to v druhé fázi. A jsem velmi rád, že návštěvníkům můžeme představit nové poklady z našich sbírek,“ uvedl generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček. I tak dodává, že lidé můžou vidět pouze zlomek bohatství, které Morava nabízí.

V letošním roce přibyla do sálů v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu interaktivní dotyková obrazovka se základními informacemi o hlavních nalezištích zkamenělin na Moravě. Významnou změnou je aktualizace výstavního sálu věnovaného prvohorám, který tvoří více než polovinu celé expozice. 

„Důraz jsme kladli na zkameněliny devonu Moravského krasu a vrchu Hády, ze které byly nově získány nálezy korýšů a hlavonožců,“ uvedl kurátor Jakub Březina. 

Do sbírky přibyla také řada moravských trilobitů a také otisky rostlin a živočichů nalezené při těžbě pokrývačských břidlic v oblasti Nízkého Jeseníku v 19. století. Prvohorní část expozice se také rozšířila o nálezy světově proslulých krytolebců, ryb a sladkovodních žraloků z permy Boskovické brázdy.

V dalším sále určeným pro druhohory a třetihory vyměnilo Moravské zemské muzeum exponáty kompletně. Tato část se oživila nálezy mořských amonitů, měkkýšů, korálů či ježovek. 

Také si návštěvníci můžou prohlédnout zuby mořských ještěrů ze zmiňovaných Hádů nebo třeba pozůstatky sirén, obřích žraloků druhu megalodon, a dokonce i spodní čelist velryby. Dominantou je vzácná spodní čelist deinotéria, která byla více než 70 let ukrytá v depozitáři.

Autoři: