Model Vyšebrodské madony přiblíží deskový obraz z 15. století i nevidomým

  16:54
Pozoruhodnou novinku nabízí cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, kde si návštěvníci mohou na vlastní ruce vyzkoušet, jak vypadá takzvaná Vyšebrodská madona. Student Jihočeské univerzity Jaroslav Svoboda vytvořil takzvaný haptický model, který nevidomým a slabozrakým přiblíží přesnou podobu památky.

Převor vyšebrodského kláštera Justin Berka ukazuje novou pomůcku pro nevidomé návštěvníky, kteří si mohou při prohlídce osahat Madonu z Vyššího Brodu, tedy její podobu z obrazu (v pozadí). | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kopie vznikala ve spolupráci s Centrem podpory studentů se specifickými potřebami na Jihočeské univerzitě, které už dříve pracovalo na podobných modelech pro klášterní kostel Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích.

Výsledkem je věrná napodobenina, která odpovídá hlavně potřebám nevidomých. Model madony je navíc doplněný popisem v Braillově písmu a QR kódy, jež odkazují na texty v češtině, angličtině, němčině a na mluvený text. Jeho autorem je student katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity Jaroslav Svoboda.

Předlohou pro plastický model s vystouplým reliéfem je gotický, téměř metr vysoký deskový obraz Madony z Vyššího Brodu, který pochází z první poloviny 15. století. V současnosti je originál umístěný v expozici Národní galerie v pražském Anežském klášteře. Ve Vyšším Brodě je kopie.

Už příští rok přibude k madoně haptický model Závišova kříže, jenž je národní kulturní památkou a třetí nejcennější zlatnickou památkou v Česku – po korunovačních klenotech a relikviáři svatého Maura.

„Práce se opět chopí Jaroslav Svoboda, který vytvoří tentokrát nejen samotný kříž, ale vzniknou také některé jeho vybrané detaily, jež jsou těžce uchopitelné i pro vidoucí návštěvníky,“ vysvětluje mluvčí univerzity Štěpán Kuděj.

Celý soubor haptických modelů opět doprovodí doplňkové texty, které umožní návštěvníkům lépe poznat tuto výjimečnou památku.