Kvůli stavbě domů v Mladé Boleslavi hynou sysli, zasypávají jim nory

  11:36,  aktualizováno  18:30
Mladoboleslavští policisté prošetřují situaci ohledně stavby řadových domů v blízkosti mladoboleslavského letiště. Podle Česká inspekce životního prostředí zde totiž dochází k úhynu chráněného sysla obecného.

Policisté prověřují případ úhynu syslů obecných v Mladé Boleslavi. | foto: Policie ČR

Nové domy se staví v příměstské lokalitě zvané Sahara, která se nachází v přírodní památce Bezděčín. 

Na louce u místního sportovního letiště se nachází lokalita kriticky ohroženého druhu sysla obecného, jehož existenci nyní ohrožuje nová zástavba. 

Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) totiž dochází k zasypávání nor a kvůli tomu podala na policii trestní oznámení na neznámého pachatele. 

„ČIŽP se domnívá, že právnická osoba provádějící stavební práce na uvedené lokalitě (či jiné osoby) se mohla dopustit trestného činu neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy, neboť při stavební činnosti na předmětných pozemcích došlo k usmrcení jedince kriticky ohroženého druhu živočicha, respektive dochází k poškozování jedinců kriticky ohroženého druhu živočicha,“ řekl mluvčí orgánu státní správy Jiří Ovečka.

Na místě věc prověřila mladoboleslavská radnice, podle které problém nenastal na samotné stavbě, která je mimo lokalitu syslů. Stavební firma ale bez povolení složila suť, kde už se sysli nacházejí.

„Proto také odbor životního prostředí mladoboleslavského magistrátu uložil pokutu za škodlivé zasahování do biotopu a přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů,“ uvedla mluvčí radnice Šárka Charousková.

Problém totiž nebyl na místě stavby, ale nedaleko ní, respektive tam, kde stavební firma bez povolení složila suť. Proto také odbor životního prostředí mladoboleslavského magistrátu uložil pokutu za škodlivé zasahování do biotopu a přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů.

Policie potvrdila, že se případem zabývá od poloviny září a před několika dny policisté zahájili úkony trestního řízení pro neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

„V současné době probíhá prověřování celého případu a kriminalisté zjišťují veškeré okolnosti. Provedli ohledání celého místa a ke zmapování a zadokumentování celé oblasti a přilehlé krajiny využili drony,“ uvedla mluvčí mladoboleslavské policie Barbora Schneeweissová. 

Pachateli v případě prokázání viny hrozí až tři roky vězení.

Problém totiž nebyl na místě stavby, ale nedaleko ní, respektive tam, kde stavební firma bez povolení složila suť. Proto také odbor životního prostředí mladoboleslavského magistrátu uložil pokutu za škodlivé zasahování do biotopu a přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů.

Kolonie syslů v Mladé Boleslavi patří mezi tu nejpočetnější v Česku. Kromě Bezděčína žijí další syslové v oblasti přírodní památky Radouč.

Autor: