iDNES.cz

Lidé se v Touškově skládali na zvon, do kostela se vrátil po 105 letech

  9:52
Po více než 100 letech se do kostela Narození sv. Jana Křtitele v Městě Touškově vrátil zvon sv. Benedikt, který byl v roce 1916 zrekvírován a roztaven pro válečné účely. Více než 700 tisíc korun na jeho odlití se podařilo vybrat mezi místními lidmi, farníky a rodáky.

Zásluhu na vyplnění prázdné zvonové stolice v kostelní věži mají členové spolku Náš Touškov, kteří loni v červnu vyhlásili sbírku na pořízení nového zvonu.

„Skládali se na něj nejen Touškované, ale i občané okolních obcí, farníci, bývalí rodáci či lidé, kteří u nás strávili část svého života a je jim naše město blízké,“ vypráví Kateřina Duchková, manažerka projektu a členka výboru spolku Náš Touškov.

Přestože byla myšlenka odlití nového zvonu v počátcích některými označována za nereálnou, cílovou částku 762 tisíc korun se podařilo vybrat a už nic nebránilo tomu, aby se výroba nového zvonu u zvonařské dílny v Brodku u Přerova objednala.

V tu chvíli se ale objevily nečekané komplikace, které s sebou přinesla pandemie koronaviru. „Částka nabídnutá dílnou letos v únoru se díky enormnímu zdražení výrobního materiálu vyhoupla na 1 milion 43 tisíc korun,“ vzpomíná na horké chvilky Duchková.

Jak se ale říká, naděje umírá poslední. Myšlenku nového zvonu zachránil Plzeňský kraj, který odklepl spolku dotaci na jeho pořízení ve výši 350 tisíc korun a smlouva na sv. Benedikta mohla být podepsána.

Nový zvon byl do touškovského kostela před zraky stovek občanů, kteří chtěli být součástí výjimečné události, přivezen v úterý na svátek sv. Václava. 

Zvon sv. Benedikt

Váží 870 kg a naladěn je na fis 1. Ve spodním průměru má 120 cm a vysoký je stejně. Na jeho plášti je vyobrazen sv. Benedikt, historický znak Města Touškova a obcí Čeminy, Bdeněves a Myslinka.

Dále ho zdobí znak spolku, TJ Sokola a hasičů. Součástí je také 33 jmen dárců, kteří na zvon přispěli minimální částkou 10 tisíc korun.

Jak se jmenoval původní zvon, který byl odlit v roce 1518, po puknutí v roce 1836 znovu přelit a nakonec za 1. světové války zrekvírován, členové spolku nevědí.

Při výběru jména se ale inspirovali historií, kdy touškovský kostel a farnost patřily po dlouhé období benediktinskému klášteru v Kladrubech, a proto ponese jméno sv. Benedikt.

Jeho vysvěcení naplánoval spolek spolu s biskupem Tomášem Holubem a farářem Vladimírem Gajduškem na začátek června příštího roku. V tu dobu by měl být také zavěšen do kostelní věže.

Nový zvon sv. Benedikt váží 870 kg

„Nyní nám na realizaci záměru chybí zhruba 150 tisíc korun. Kromě vyzdvižení zvonu do věže je v ceně zahrnuta výměna dubové stolice, přívod elektroinstalace a výroba srdce zvonu,“ vypočetla manažerka a dodala, že sbírka na obnovu zvonu proto nadále pokračuje a pevně věří, že se cílová částka podaří během několika měsíců vybrat. Do té doby zůstane zvon v kostele na podlaze, kam byl v úterý postaven.

Nový zvon se stane druhým největším ve zvonici. Ve věži kostela byly původně čtyři zvony. Dnes jsou slyšet tóny jen ze dvou, a to ze zvonu Nejsvětější Spasitel, který je největší a váží 3 330 kg. Dochoval se také sv. Jan Křtitel o váze 336 kg.

Prázdné místo zůstalo po zvonu Panna Marie. Vážil 93,5 kg a po zrekvírování z něj zbylo pouze jeho srdce.

Zda bude sestava někdy kompletní, není v tuto chvíli jisté. „Naším prvořadým úkolem je dokončit Benedikta a usadit ho do věže, aby nám jeho zvuk každý den ohlašoval poledne, klekání a významné křesťanské svátky. Poté naše sbírka na obnovu zvonu může skončit anebo může pokračovat dále,“ vysvětluje Kateřina Duchková.

Tím ale činnost spolku, který čítá kolem 135 aktivních členů a kterým úspěšná akce vlila ještě větší chuti a nasazení do záchrany a obnovy zvonů, zdaleka nekončí.

„Došli jsme ale na rozcestí. Nejvzácnější a z celé sestavy největší zvon Nejsvětější Spasitel je v havarijním stavu. Každým dnem hrozí, že pukne. Jakmile začne zvonit Benedikt, Spasitel se odmlčí. Je tedy otázkou, zda se ho pokusíme zrekonstruovat a bude se opět jeho zvuk rozléhat po Touškově a okolí, nebo doplníme poslední prázdné místo po zvonu Panna Marie,“ uvažuje nad variantami členka spolku.

zpět na článek