Poslední městskou bránu Brna ničí vlhkost, oprava spolkne 25 milionů

  15:38
Více než rok uzavřenou Měnínskou bránu v Brně čeká kvůli jejímu špatnému stavu rekonstrukce. Městští radní na posledním jednání odsouhlasili vypracování investičního záměru na opravné práce.

Počátky Měnínské brány se datují do 13. století, kdy byla součástí městských hradeb. Dnes je jedinou dochovanou městskou bránou v Brně. | foto: MAFRA

Počátky Měnínské brány se datují do 13. století, kdy byla součástí městských hradeb. Dnes je jedinou dochovanou městskou bránou v Brně.

Naposledy se dočkala oprav v 70. letech 20. století, kdy byly její prostory přizpůsobeny výstavním účelům. V posledních deseti letech v ní mohli lidé navštívit trvalou expozici tří a půl tisíce historických hraček ze sbírky brněnské výtvarnice Milady Kollárové.

Stav budovy se v posledních letech rychle zhoršil, a tak byla od začátku roku 2020 uzavřena pro veřejnost. 

„Během stavebně-technického průzkumu jsme zjistili velmi vysokou vlhkost zdiva jak v suterénu, tak i v prvním podlaží. Dalším problémem je prosakující kanalizace a celkově špatný stav technických instalací,“ vysvětlila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Náklady na opravu se odhadují na zhruba 25 milionů korun.

Po rekonstrukci se do prostor opět vrátí výstavy, které nahradí oblíbenou sbírku hraček. „Chystáme trvalou expozici dokumentující vývoj opevnění města Brna, která bude propojená s 3D virtuální realitou a případně i s počítačovou hrou s dobovou tematikou,“ upřesnil radní pro oblast kultury Marek Fišer (Piráti).

Měnínská brána přitom není jedinou památkou, kterou čeká změna k lepšímu. Radnice plánuje vyčlenit peníze i na modernizaci Domu umění.

„Stavební úpravou Domu umění je myšleno podezdění ochozu, který směřuje do parku Koliště. Dům umění navíc takto vzniklou novou místnost využije jako sklad a depozitář. Tyto chybějící prostory si organizace musí pronajímat,“ podotkl Fišer.

Cena úprav Domu umění zatím není známa, potřebné množství peněz se určí až po vypracování projektu.

Autor: