Navzdory dobré sezoně med podraží, lidé ho kupují méně

  16:42
Včelaři v kraji už dotáčejí své poslední medy a chystají včely na zimu. O končící sezoně mluví jako o nadprůměrné. Málo je jen takzvaného medovicového medu. Očekává se, že ceny půjdou nahoru.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Karel KopáčMF DNES

„Já jsem sezonu skončil začátkem srpna. Někteří včelaři ještě vytáčí poslední med, tmavý medovicový. Už je však nejvyšší čas letošní sezonu ukončit, doplnit zimní zásoby a začít s léčbou a prevencí varroázy,“ uvedl včelař a předseda Českého svazu včelařů okresní organizace Olomouc Leo Czabe.

Letošní výnosy medu si mnozí včelaři pochvalují, podle Czabeho byla sezona mírně nadprůměrná. „Jediné, čeho je málo, tak je medovicový med, vyskytuje se už jen lokálně v menším množství,“ řekl.

Medovicový med pochází především z jehličnanů. Jedná se o poslední med léta, kdy už kolem nic nekvete, a včely tak získávají medovici, kterou vylučuje hmyz živící se šťávami stromů.

Medovicový med je více aromatický, může mít nižší obsah cukrů, zato obsah minerálních látek a rostlinných barviv je vyšší.

„Mám včely okolo Šternberka, tam jsem každý rok nějaký tmavý med měl, nyní však nemám žádný. Letos má čistě medovicový med málokdo,“ dodal Czabe.

Nedostatek medovicového medu připisuje včelař Leoš Jurásek z Prostějova, který se aktuálně stará o 22 včelstev, kůrovcové kalamitě.

„Myslím, že ještě bude pár let trvat, než se příroda vzpamatuje. Mnozí lidé vyhledávají přímo medovicový med. Dříve se ale tmavý med bral jako odpad. V třicátých letech minulého století by se ho na stůl neodvážil nikdo dát,“ podotkl Jurásek.

Jako skoro vše ostatní i med letos podraží. „Všichni určitě zdraží o desetikorunu či dvacetikorunu za kilo medu,“ vyčíslil Czabe. Cena v kraji se tak nyní pohybuje od 180 do 240 korun za kilo.

Medu letos zaznamenal zhruba o třetinu více než loni, zdražení se však nevyhnul.

„Snažíme se držet cenu co možná nejnižší. Nyní prodáváme med za 200 korun za kilo, loni jsme měli med za 180 korun za kilo. Je však možné, že další navýšení nastane kolem Vánoc, uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na trhu,“ uvedl Jurásek.

Průměrný ročník vykazuje včelař Radek Hradil z Provodovic na Přerovsku. „Letos mám zhruba 18 kilo medu na včelstvo, to je nyní takový průměr. Když jsem však začínal, tak to bylo i 35 kilo na včelstvo. Problém vidím nejvíce v trendu sekání zahrad na pět centimetrů. Sucho, způsob obhospodařování a velkoplošné sekání nedává včelám žádnou šanci,“ posteskl si Hradil.

Med letos zdražil také o dvacet korun na kilo, především kvůli zdražení cukru. „Loni jsem jej sehnal za 8,50 za kilo. Letos nešel koupit za méně než dvacet korun,“ uvedl Hradil. Loni u něj kilo medu stálo 180 korun, letos už dvě stě.

Med jde podle něho kvůli zvyšující se ceně méně na odbyt. „Vidím na lidech, že už jej tak nechtějí. Myslím, že 200 korun za kilo je hranice. I mí pravidelní zákazníci berou stále méně,“ řekl a dodal, že je včelařské řemeslo v Česku nedoceněné.

Cenu 180 korun za kilo se stále snaží udržet Lukáš Holubec ze včelí farmy v Horce nad Moravou.

„Zatím jsme se rozhodli, že med zdražovat nebudeme. Každopádně se nám zdražilo sklo a cukr, kterým zakrmujeme včely. Obávám se, že brzy budeme muset zdražit na 200 korun za kilo,“ dodal Holubec.