Liberecký kraj posílí zdravotní péči, za 190 milionů kupuje akcie nemocnice

  16:42
Liberecký kraj zakoupí část akcií Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici a Semilech. Chce si tak zajistit vliv na poskytování zdravotní péče v tomto regionu a posílit postavení nemocnice u zdravotních pojišťoven a bank.

V roce 2017 se Masarykova městská nemocnice v Jilemnici (na snímku) a Nemocnice s poliklinikou Semily spojily do společnosti MMN, a. s. Do ní teď vstoupí Liberecký kraj. | foto: MMN, a.s. - nemocnice Jilemnice

 Kraj se chystá zakoupit 12 566 akcií za 187,5 milionu korun. 

„To byla maximální částka, kterou krajské zastupitelstvo za předchozího volebního období na nákup akcií schválilo a my se toho držíme. Budeme tuto částku splácet osm let,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter.

V přepočtu na vlastnické podíly tak kraj získá v Masarykově nemocnici 16,75 procent. Většinovým vlastníkem zůstává nadále město Jilemnice s 54,11 % a pak město Semily s podílem 29,14 %.

„Nicméně v akcionářské smlouvě bude, že akcionáři budou i přes rozdílné podíly na stejné úrovni. Budeme mít stejnou rozhodovací pravomoc jako Jilemnice a Semily,“ zdůraznil Richter.

Hlavním důvodem, proč kraj stál o vstup do Masarykovy nemocnice, je stabilizace zdravotnické péče. Nemocnice v Jilemnici vnímá kraj jako jedno z páteřních zařízení, neměl ale žádný vliv prosazovat tam svoji krajskou zdravotnickou koncepci. 

„To je velký problém nemocnic v Libereckém kraji, mají různé vlastníky. Některé patří městům, jiné kraji nebo byly soukromé, je tu neuvěřitelná roztříštěnost. V minulosti jsme tak byli svědky, kdy se nemocnice v Turnově a Semilech přetahovaly o ortopedii, naboural se zavedený systém a byla z toho zlá krev. A kraj s tím nemohl nic dělat, protože nebyl vlastníkem. Stejně tak jsme přihlíželi rozpadu soukromé nemocnice ve Frýdlantu, než se podařilo ji převést pod Krajskou nemocnici v Liberci,“ zmínil hejtman Martin Půta.

Jilemnice zachraňovala Semily

Podobně Masarykova nemocnice v Jilemnici zachránila před čtyřmi lety Městskou nemocnici v Semilech, které hrozil zánik kvůli nedostatku personálu a zrušením některých oborů. Teď obě pod jednou hlavičkou poskytují péči více než 100 tisícům obyvatel nejen na Jilemnicku a Semilsku, ale slouží i pro část Jablonecka, Novopacka, Jičínska a okolí Vrchlabí. 

„Z toho je vidět, že jde o významné zdravotnické zařízení, které ale potřebuje dál rozvíjet. S pomocí kraje by to mělo být jednodušší. Nemocnice naším vstupem bude mít lepší pozici při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami a také s bankami při jednání o úvěrech na plánované investice,“ sdělil Richter.

To potvrzuje i vedení Masarykovy nemocnice. „Hodně jsme majetkový vstup kraje zvažovali, ale je to cesta, jak zdravotnictví v regionu lépe propojit. Dlouhodobě jsme měli problém, že kraj nám chtěl finančně přispět, ale protože nás nevlastní, tak se to považovalo za nedovolenou veřejnou podporu. Takhle bude menšinovým akcionářem, který už bude mít svoje práva a povinnosti. Také budeme mít silnější pozici například při vyjednávání s ministerstvem zdravotnictví,“ řekl ředitel Masarykovy nemocnice Jiří Kalenský.

Peníze získané za prodej akcií chce nemocnice použít k rozvoji. „Počítáme s výstavbou tří objektů. V jednom bude urgentní příjem, kam se přestěhuje ortopedie a rozšíří se jednotky intenzivní péče. Bude tam i přistávací plocha pro helikoptéry, protože tu stávající musíme v rámci změny územního plánu přestěhovat,“ dodal Kalenský.

Zatímco v Jilemnici by měla být soustředěna akutní péče, areál v Semilech, který rovněž čeká modernizace, bude sloužit následné a rehabilitační péči.