Sjezdovku v Radvanicích přepůlil plot. Lyžařům zbyl jen dětský vlek

  16:56
V Radvanicích na Trutnovsku leží hromady technického sněhu, kvůli sporu o pozemek je ale hlavní sjezdovka zavřená. Spolumajitel pozemku, na kterém lyžařská trasa leží, se nedohodl s provozovatelem vleků a lyžuje se pouze na dětském svahu.

Spor v posledních dnech vygradoval, vlastník parcely o Vánocích sjezdovku přehradil oplocenkou. Uzavření sjezdovky je velkou ranou pro místní turistický ruch.

Za normálních okolností by letošní sezona v Radvanicích mohla být velmi povedená. Díky mrazům se vlekařům povedlo nastříkat půlmetrovou vrstvu technického sněhu a další hromady mají v zásobě. Ale není. Po 400 metrů dlouhé sjezdovce se lyžaři tuto zimu ještě nesvezli a už ani nesvezou. 

„Pozemek má dva majitele, s jedním jsme se bez problému dohodli, druhý chce nájemné, které je pro nás likvidační,“ říká Miroslav Mádr, který radvanické vleky provozuje od roku 1990.

Část pozemků vlastní, další má pronajaté od Lesů ČR a zhruba pět tisíc metrů čtverečných je od soukromníků. Do letošní zimy vše fungovalo bez jakýchkoli problémů.

„Zasněžili jsme polovinu sjezdovky a doufali, že to nakonec klapne. Jakmile to majitel pozemku zjistil, postavil na sjezdovce zábranu z oplocenky,“ popisuje Miroslav Mádr.

Vlastníkovi parcel, podnikateli Petru Kubíčkovi, nabídl za sezonu nájemné 40 tisíc, požaduje ale pětkrát tolik. To je 40 korun na metr čtverečný, podle Mádra je obvyklé nájemné šestkrát nižší. Za takových podmínek nedává provoz areálu ekonomický smysl. 

„Za úspěch považujeme, když u nás zimní sezona trvá sedmdesát dní a tržby se pohybují kolem milionu korun. Pokud bychom měli platit nájemné 200 tisíc za rok, tak se nám nevyplatí podnikat,“ vysvětluje vlekař. Neuspěl ani s nabídkou na odkoupení pozemků. Redakce MF DNES se pokoušela Petra Kubíčka kontaktovat. Nezvedal telefon a ani nereagoval na sms zprávu.

Polovina lyžařů je pryč

Oplocenka se na svahu objevila 23. prosince, hned druhý den ji někdo poškodil. V provozu zbyl pouze dvousetmetrový dětský vlek. Středisko v Jestřebích horách tak přišlo o velkou část návštěvníků, v Radvanicích dnes lyžují pouze rodiče s dětmi. Propad v tržbách je citelný. V loňské sezoně se navíc kvůli covidu nelyžovalo vůbec. 

„Odhaduju, že jsme přišli minimálně o polovinu návštěvníků, větší propad ale ještě přijde. Školy ruší lyžařské výcviky, nepřijedou chalupáři, lidé z Náchodska a Červeného Kostelce budou jezdit lyžovat k sousedům,“ odhaduje Miroslav Mádr. Kvůli výpadku tržeb snížil počet zaměstnanců na dva. 

„Jediným našim štěstím je, že nemáme žádný úvěr a nemusíme nic splácet. Jinak by nás to položilo okamžitě,“ upozorňuje.

Hlavní sjezdovka je sice poměrně krátká, ale díky stometrovému převýšení nabízí sportovnější svezení i náročnějším lyžařům. Oblíbené bylo páteční večerní lyžování. Dětský svah je vhodný pro úplné začátečníky. Ve středu dopoledne na něm lyžovalo zhruba 30 zájemců. Uzavřená sjezdovka byla pro většinu rodičů nemilým překvapením. 

„Chtěli jsme, aby si mladší dcera letos už vyzkoušela větší sjezdovku, bohužel je zavřená. Bylo to pro nás docela překvapení, je to škoda,“ říká Monika Vorlíčková z Nymburka, která je v Radvanicích na dovolené s rodinou. 

Letošní lyžařská sezona v Radvanicích začala 18. prosince, obvykle trvá do poloviny března. „Pro děti to zatím stačí. Až se trochu rozjezdí, tak už pro ně malý kopec nebude mít moc smysl,“ tvrdí Petr Kaplanová z Havlovic.

Rána pro cestovní ruch

Vlek na okraji Radvanic vybudoval národní výbor v roce 1983 v rámci akce Z. Jedno z nejmenších středisek ve východních Čechách leží v nadmořské výšce 600 metrů, dnes je kompletně pokryté technickým zasněžováním. V arzenálu má sněžná děla i tyče, svahy upravují dvě rolby. Miroslav Mádr vleky provozuje se synem a do rozvoje areálu investoval miliony korun. Jeho součástí je restaurace s ubytováním a půjčovnou lyžařského vybavení. 

„Všechny peníze, které jsme vydělali, jsme investovali zpátky. Máme svá zaměstnání, tohle je pro nás hodně náročné hobby. Tím, že se může lyžovat jen na malém vleku, vyšly investice vniveč,“ poznamenává.

Je smířen s tím, že na nejdelším svahu se už lyžovat nebude a hledá řešení, jak nabídku pro další sezony rozšířit. 

„Jednáme s majiteli okolních pozemků. V úvahu připadá prodloužení dětského vleku a zkrácení velkého vleku na polovinu. Museli bychom ale celý vlek přestěhovat, což bude velká investice v řádech statisíců korun. Teprve tato sezona nám ukáže, jestli to není ekonomická sebevražda,“ naznačuje provozovatel.

Obec má velký zájem na tom, aby lyžování na radvanických kopcích pokračovalo. Bývalá hornická obec s tisícovkou obyvatel mnoho dalšího vyžití v zimě nenabízí. 

„Vlek byl v okolí vyhlášený. Jezdily sem rodiny s dětmi z Trutnovska i Náchodska a rády se vracely. Na lyžování jsou v zimě závislé penziony, pro turistický ruch to znamená velký výpadek,“ hodnotí starosta Radvanic Tomáš Němec (nestraník). 

Majitele pozemku se pokoušel pozvat k jednacímu stolu a doufal, že se podaří najít kompromis. Bez úspěchu. „Dohodnout se s někým, kdo se nechce domluvit, je velmi obtížné,“ dodává.