Luhačovice lákají na slavné budovy s příběhem, mají jich desítky

  16:52
Ikonický lázeňský hotel Jurkovičův dům, výjimečná budova pošty nebo Společenský dům v lázeňském areálu. To jsou ojedinělé stavby, k nimž v Luhačovicích často míří turisté. V lázeňském městě se nyní rozhodli, že na tyto i mnoho dalších mimořádných objektů budou lákat.

Spustili proto projekt s názvem Tady pramení architektura a představili nového turistického průvodce.

„Chceme ukázat Luhačovice s větším důrazem na architekturu, budovy a jejich tvůrce a zároveň oslovit jinou cílovou skupinu, která zahrnuje mladší věkovou kategorii, vysokoškoláky a milovníky architektury,“ popsala spoluautorka projektu Jarmila Ďurďová.

Průvodce má podobu skládací brožury a vychází z již existujících publikací luhačovických autorek Blanky Petrákové a Ladislavy Horňákové, které dlouhodobě působí v krajském muzeu a galerii.

„Celou dobu jsme se mimo jiné snažily o architektuře v Luhačovicích sbírat podklady, zaměřovat se na ni a studovat materiály o její historii ve městě,“ řekla Petráková.

Hala Vincentka v Luhačovicích je po rekonstrukci za desítky milionů korun.

Turistům i místním projekt zároveň nabízí tipy na nevšední procházky po městě. „Jedná se celkem o šedesát objektů vyznačených v mapce, která je součástí brožury,“ zmínila Ďurďová s tím, že v rámci procházek se lidé dozvědí zajímavosti o architektech či stavitelích.

Organizátoři postupně označí vybrané budovy QR kódy a návštěvníci se tak pomocí webové aplikace dozvědí další podrobnosti i příběhy obyvatel architektonických skvostů.

Pro vycházky jsou připraveny tři trasy v délkách od 5 do 12 kilometrů, na nichž zájemci poznají 35 architektů a stavitelů. „Jako bonus pak může být občerstvení některým z našich minerálních pramenů,“ doplnila Ďurďová.

Luhačovice zároveň shánějí nadšence a milovníky architektury, kteří by dokázali ke komentovaným prohlídkám přidat vlastní postřehy.