Lidé uvidí srdce lipenské elektrárny, do skály vede výtah i 700 schodů

  14:44
Když se řekne Lipno, většina lidí si vybaví přehradní jezero obklopené šumavskými kopci. Ale pod hrází se hluboko pod zemí ukrývá vodní elektrárna. Společnost ČEZ, která ji provozuje, tam letos v létě bude poprvé pořádat exkurze pro veřejnost.

„Start není tak plynulý, proto se raději zapřete, aby vás to nerozhodilo,“ varuje vedoucí odboru provozu elektrárny Lipno Martin Sobolík předtím, než se nákladním výtahem spustíme 220 metrů dlouhým tunelem směrem k srdci vodní elektrárny.

Přibližně po patnáctiminutové jízdě jsme na místě. „Pro zájemce tu máme ještě únikové schodiště, které má 700 schodů. Kdo by chtěl, může si je na zpáteční cestě vyzkoušet,“ vtipkuje Sobolík.

Díky exkurzi můžeme nahlédnout přímo do míst, kde jsou dvě plně automatizovaná soustrojí s Francisovými turbínami. Vodu, která jimi projde, odvádí 3,6 kilometru dlouhý tunel vedoucí hluboko pod korytem Vltavy. Proudí do vyrovnávací nádrže Lipno II u Vyššího Brodu. Zdejší elektrárna tak může vodu z velkého Lipna ještě jednou proměnit v bezemisní elektřinu.

Čím jsme blíž tunelu, tím více je ve vzduchu cítit vlhkost. Podlaha začíná být kluzká a ze stěn visí útvary připomínající krápníky. Je slyšet šumění vody. Bez průvodce bychom se nejspíše ztratili. Vede tu rozsáhlá síť poschodí, uliček a místností.

Elektrárna je v provozu 63 let, dosud vyrobila 8,7 milionu megawatthodin (MWh) elektřiny. ČEZ oba bloky v letech 2012 až 2017 zmodernizoval. Díky investici se její životnost prodloužila o další desítky let.

Padesátá léta 20. století ale na návštěvníky pod zemí dýchají ze všech stran. Například barevností či rozhlasem, ze kterého vyhrává hudba. Na stěnách visí různé převislé květiny. Člověk by ani netipoval, že se nachází tak hluboko pod povrchem.

20. června 2022

Neuvěřitelný je už jen fakt, kolik tehdy museli lidé vynaložit úsilí, aby vše vybudovali.

„Naši dědové to udělali velmi dobře. Jeskyni, ve které je celý betonový dům, vylámali ze žuly, o čemž se budete moci za okamžik přesvědčit,“ poodkrývá Sobolík. Kus odhalené skály předkové zanechali v klenbě takzvané kaverny, kam míříme.

„Lidé netuší, že k Vyššímu Brodu vede tunel“

O letních prázdninách se do útrob vodní elektrárny úplně poprvé podívá i veřejnost. Návštěva bude zdarma, ale vyžaduje předchozí registraci přes webové stránky skupiny ČEZ. A vypsané termíny se rychle plní.

Všichni návštěvníci musí být starší 15 let a musí být mimo jiné v dobré fyzické kondici. Množství lidí bude ale limitované nosností výtahu. Každá skupina tak bude moci mít pouze osm členů. Vystřídá se tam ale více než tisícovka návštěvníků.

„Málokdo si představí, že 160 metrů pod hladinou Lipna teče druhá řeka. Ani to, že tady vede 3,6 kilometru dlouhý tunel k Vyššímu Brodu. Je to úžasné technické dílo. Zájem o exkurze vnímáme dlouhodobě, ale příprava návštěvy takto unikátní a živé technologie není jednoduchá,“ hodnotí vedoucí infocenter ČEZ Kateřina Bartůšková.

Člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina připomněl, že Lipno hraje významnou roli v soustavě vodních elektráren a udržování naší soběstačnosti.

„Možná není tak viditelná jako Dlouhé stráně, ale i díky rozsáhlé modernizaci jde stále o technologickou a technickou špičku,“ vysvětluje.

Vyrábí velmi rychle a efektivně čistou energii, která slouží k vykrývání výkyvů v síti. K přeměně na jednu kilowatthodinu potřebuje pouhých 2,7 kubíku vltavské vody, což je nejméně z celé Vltavské kaskády. Sloužit může i jako zdroj schopný dodat elektřinu pro bezpečnostní systémy Jaderné elektrárny Temelín.

Vodní elektrárna Lipno vyrobila loni přes 122 tisíc MWh elektřiny, meziročně zhruba o sedm tisíc MWh víc.