iDNES.cz

Ostravská huť slibuje modernizaci, investuje devatenáct miliard za deset let

  9:20
Devatenáct miliard korun chce v příštích deseti letech investovat do rozvoje největší české huti její nový majitel, britská společnost GFG Alliance. Liberty Ostrava počítá s modernizací válcoven, stavbou hybridní obloukové pece i s napojením na vedení velmi vysokého napětí.

ilustrační snímek | foto: ČTK

Vyplývá to ze strategické analýzy, kterou si nechala zpracovat společnost GFG Alliance – ta ostravskou huť od loňského roku vlastní. 

„Společnost GFG Alliance plánuje v následujících deseti letech investovat do Liberty Ostrava 750 milionů eur, přibližně 19 miliard korun,“ sdělila Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava.  

„Klíčem k dlouhodobé prosperitě pak je připojení k síti velmi vysokého napětí,“ podotkla mluvčí. To chce Liberty postavit během následujících pěti let. 

„Chceme investovat do nejmodernějších technologií výroby oceli a válcování a zajistit tak huti dlouhodobou konkurenceschopnost,“ zmínil Sanjeev Gupta, výkonný předseda GFG Alliance.

Jak stavba nové ocelárny, tak připojení k síti je pro ostravský podnik stěžejní. O náhradě zastaralé ocelárny se hovoří už mnoho let, na moderní provoz elektrické obloukové pece ale nemá elektrárna v areálu huti dostatečnou kapacitu.

„Pec můžeme provozovat mícháním surového železa a šrotu, na to máme nyní elektřiny dost. Jakmile budeme mít nový přívod elektrického napětí, tak můžeme vyrábět ze sta procent ze šrotu,“ přiblížil už dříve plán na stavbu hybridní pece Pascal Genest, generální ředitel Liberty Ostrava. 

Vysoké pece nevyhasnou, zdůrazňují odbory

To ale neznamená, že by v blízké budoucnosti měly vysoké pece v areálu firmy definitivně vyhasnout.

„Předpokládáme, že by vysoké pece měly zůstat, v běžné situaci je výroba oceli s použitím surového železa výhodnější,“ komentuje výstupy analýzy odborový předák Liberty Ostrava Petr Slanina.

A odbory souhlasí i s dalšími body analýzy. Výsledná částka 19 miliard korun podle Slaniny vychází z dohody odborářů s majitelem. „Firma investice potřebuje, aby byla konkurenceschopná,“ konstatoval odborový předák.

Zachování konkurenceschopnosti je pro Liberty Ostrava zásadní otázkou budoucnosti. V posledních měsících se potýkala s propadem výroby, kvůli malému počtu zakázek byla část zaměstnanců dokonce na nucené dovolené.

„V současnosti už jede celá firma na sto procent. Zakázky jsou zajištěny, krize na trhu se ale stále projevuje v nízkých cenách,“ řekla Barbora Černá Dvořáková.

Modernizovat se bude za výrazně vyšší částku než v minulosti

Investice 19 miliard v průběhu deseti let je výrazně vyšším číslem, než kolik se v ostravské huti investovalo v posledních letech.

To se firma dostávala, i kvůli nízkým investicím, pomalu do problémů. Například odpisy mezi lety 2012 až 2017 dosáhly 5,5 miliardy korun, investice za stejné období jen mírně přesáhly 4,4 miliardy. Současný plán investic je ve srovnání dvojnásobný.

Klíčovou otázkou pro budoucnost hutě pak je plánované vybudování napojení na vedení velmi vysokého napětí. Plán postavit je během pěti let může mnohým připadat jako velmi odvážný. Samotná stavba se dá zvládnout během roku, povolovací procesy ale trvají i deset let.

„Délka povolovacího procesu záleží například na rychlosti dohody s vlastníky pozemků či promítnutí akce do územně plánovací dokumentace kraje a obcí,“ řekla Hana Klímová, mluvčí společnosti ČEPS, která vedení velmi vysokého napětí provozuje.

zpět na článek