Pobytové tábory zase táhnou, pod stanem se děti učí samostatnosti

  12:58
Každý den z letních prázdnin mohou děti pečovat o zvířátka, sportovat, animovat nebo se učit střílet z luku. Program táborů je tak pestrý, že už snad není možné vymyslet víc. Děti a rodiče ale nemají problém se zorientovat. Některé tábory pořádané ve Zlínském kraji rozebrali během pár minut po otevření online registrace.

ilustrační snímek | foto: Barbora ŘíhováiDNES.cz

„Myslím, že letos to bylo pět minut,“ potvrdila ředitelka Domu dětí a mládeže Šikula Ivana Zůbková. Na léto připravili 29 příměstských táborů a už nyní kvůli poptávce přidávali další turnusy.

Mimořádnou odezvu má dům dětí také v okolních obcích, například v Kněžpoli, Ostrožské Nové Vsi, Tupesích nebo Modré. Zájem je velký, rodiče vítají, že dětem nemusí zajišťovat dopravu. Zhruba třetina příměstských táborů už je naplněná, v dalších se volná místa dají najít. Zatím jsou na výběr i různé termíny, možností ale rychle ubývá.

Stejná situace je také ve zlínském Domě dětí a mládeže Astra. Ten letos organizuje 33 příměstských táborů, z toho dva, které dříve v nabídce nebyly – únikovku a železniční modeláře. Druhý z nich je určený nejen dětem, ale i studentům do 18 let.

„Chodí k nám do kroužku, proto jsme tábor otevřeli i jim,“ vysvětlila ředitelka Astry Ivana Vladíková. Zhruba před deseti lety se rodiče sháněli po táborech po předškoláky a tomu se přizpůsobovala nabídka, teď má Astra řadu táborů otevřených pro teenagery.

Vyberou si zájemci o elektrotechniku, badminton, filmování nebo programování robotů. Turistický tábor počítá s dětmi do 16 let, sebeobrana nebo rybářský tábor je do 15 let.

Na kolech kolem Zlína

Kromě velkých zařízení typu středisko volného času nebo dům dětí a mládeže nabízejí tábory i další organizace. Ve Zlíně třeba spolek Atmosféra nebo cyklistický tým Cykloch, jenž o prázdninách pořádá příměstské tábory ve dvou turnusech. Jsou pětidenní a začínají 1. a 22. srpna. Podmínkou je, aby táborníci zvládli denně ujet aspoň 30 kilometrů.

Vždy záleží na tom, jaké se sejdou děti a podle toho volí trasy. „Jezdíme po okolí Zlína, třeba na Janův hrad nad Vizovicemi nebo na Lukov. Když to děti zvládnou, můžeme se jet třeba koupat do Ostrožské Nové Vsi,“ popsal vedoucí Cyklochu Petr Ordáň. Děti učí ovládat kolo v terénu, jezdit přes kořeny nebo v prudkém klesání. „Aby získali jistotu,“ doplnil.

Atmosféra nebízí letos pet turnusů. některé z nich už jsou prakticky naplněné. Ideální počet dětí je mezi 20 a 25. Zázemí mají na Jaroslavických pasekách, pro táborníky však začíná dobrodružství už na zastávce trolejbusu ve Zlíně na náměstí Práce.

„Tady si děti přebíráme od rodičů, vyjedeme s nimi do Jaroslavic a pokračujeme pěšky. Zpátky je zase doprovodíme do centra,“ líčí garant letních táborů Jakub Motáň.

Děti si umí poradit i nabídnout pomoc

Program je založený na pobytu v přírodě, děti mají k dispozici stan a týpí, lanové dráhy mezi stromy, terče pro lukostřelbu a sladký poklad na závěr. Ten si ale musí najít. „Každý tábor uzpůsobujeme tomu, jaké děti se sejdou a jaká je mezi nimi nálada. Loni třeba v jednom turnusu nechtěli střílet z luku, tak jsme vymysleli jinou zábavu,“ dodává Motáň.

Hodně omezená už je letos možnost výběru u pobytových táborů. Uherskohradišťský dům dětí jich připravil šest. Vodácký tábor děti zavede na řeku Lužnici, taneční na Žítkovou a přírodovědný do Moravského krasu. Další budou v Lopeníku, Hluku a na Smraďavce.

Od pobytových táborů neupustili ani když o ně před pár lety klesal zájem. Rodiče tehdy objevili jednoduchost příměstských táborů, které jsou z principu levnější a dá se jimi snadno vykrýt doba, kdy je rodič v práci.

Skalní příznivci pobytových táborů ale vytrvali a zhruba předloni se akce vrátily na výsluní. „Na příměstském táboře nemohou děti zažít takové to večerní a noční dobrodružství. Na pobytovém musí být samostatnější, umět si poradit, pomoct, a proto se tady navazují jiná kamarádství, trvanlivější,“ vysvětluje Zůbková.

Každoročně se jim hlásí i děti, které žijí v zahraničí nebo ve vzdálenějších regionech České republiky a na Slovácku tráví prázdniny u prarodičů. „Máme přihlášené děti z Prahy, ale i z Německa, Belgie či Itálie,“ vyjmenovává ředitelka.

Jezdí i děti ze zahraničí

Zlínská Astra letos pořádá bike kemp pro děti od 12 let na Rusavě a například Středisko volného času TyMy v Holešově připravilo osm pobytových táborů. S dětmi pojedou na chatu i pod stany do Beskyd a Hostýnských vrchů.

Kromě otázky, který tábor vybrat, letos rodiče řeší i vyšší částky. Organizátorům se zdražily vstupy a to se promítlo do cen táborů. Zlínská Astra zdražila v průměru o 100 korun, cena příměstského tábora se pohybuje od 1 600 do 2 400 korun. Výjimkou je Badminton pro talenty, který vyjde na tři tisíce. Musí se totiž pronajmout kurty.

Cykloch účtuje 2 390 korun, Atmosféra 2 400 korun s možností 200korunové slevy. Určená je pro sourozence, děti, které byly na táboře i v loňském roce, nebo ty, které pojednou na víc než jeden turnus.

V Holešově je většina příměstských táborů za 1 950 korun, například za tábor u koní ale zájemci zaplatí 2 950 a za výuku angličtiny 2 750 korun. Pozitivní zprávou je, že i v tomto roce přispívají na letní tábory některé zdravotní pojišťovny.