Místo hokeje laboratoře. Stará Werk Arena v Třinci se zcela promění

  7:44
Využití starého zchátralého zimního stadionu v Třinci snad nemůže být odlišnější. Týmy expertů budou v Třinci podle plánů soukromé společnosti zkoumat, jak recyklovat odpady.

Vizualizace předpokládané podoby třinecké Cirk Areny. Objekt má architektonickým řešením stále připomínat současný zimní stadion. | foto: Magistrát Třinec

Bývalá hokejová hala na Lesní ulici se má proměnit v moderní laboratoře pojmenované Cirk Arena, kde budou odborníci zkoumat možnosti opětovného využití různých odpadů, například pro region typické hutní strusky nebo uhelné hlušiny.

„Cirk Arena bude výzkumně-vývojovým centrem pro cirkulární ekonomiku (oběhové hospodářství produkující minimum odpadů – pozn. red.). Bude soustřeďovat excelentní vědecké a inovační týmy,“ přiblížil Michal Sobek ze společnosti BeePartner, která projekt koordinuje. Upozornil, že právě Cirk Arena má pomoci využít průmyslový odpad uložený ve velkém množství v regionu, například hald, odvalů a odkališť.

Na projektu spolupracuje mnoho institucí i firem, základnou projektu se stal Metalurgický a materiálový výzkum, dále pak například Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Vysoké učení technické Brno či Fraunhofer Institute.

Rozpočet projektu do ukončení pilotního provozu v roce 2029 činí 1,67 miliardy korun. Pětaosmdesát procent profinancuje evropský dotační program určený regionům postiženým ukončením těžby uhlí. Deset procent má poskytnout stát a zbylých pět procent zaplatí spolutvůrci Cirk Areny.

„Nyní jsme ve fázi projektové přípravy, v letech 2023 až 2026 počítáme s výběrem zhotovitele a samotnou stavbou Cirk Areny. Současně se budou sestavovat odborné týmy a vybavovat centrum moderními přístroji,“ nastínil Sobek. „V roce 2029 pak počítáme s ukončením pilotního provozu a zahájením plného provozu.“

Cirkulace staré Werk Areny

Zdůraznil, že myšlenka Cirk Areny vychází z průmyslové historie kraje a současně snahy proměnit regionální ekonomiku. „Už samotná stavba bude ukázkou cirkulární ekonomiky ve stavebnictví, protože Cirk Arena vznikne recyklací staré Werk Areny,“ dodal Sobek.

V Třinci projekt vítají, a pokud se vize naplní, počítají i s četnými výhodami. „Stará Werk Arena není sice v majetku města, ale jsme často dotazováni, co s chátrajícím objektem hodláme dělat. Cirk Arena by byla ideální možnost proměnit starou ekologickou zátěž na výzkumné centrum evropského významu,“ zmínila primátorka Třince Věra Palkovská.

V projektu také spatřuje možnost přilákat do 35tisícového města na česko-polské hranici desítky odborníků. „Třinec by se mohl stát centrem výzkumu v oblasti recyklace odpadů, což má velkou budoucnost,“ dodala primátorka.

Je nutné změnit územní plán

Finančně se však Třinec podílet nebude. „Na bedrech města je změna územního plánu, navíc město má v blízkosti pozemky, které by sloužily jako místa pro parkování,“ upozornila primátorka.

Projekt má i podporu kraje. Jak uvedla mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová, Cirk Arena může přispět ke vzniku nových firem v oblasti recyklace použitých materiálů.

„Bude mít výrazný pozitivní dopad na zaměstnanost i ekonomický rozvoj regionu,“ konstatovala krajská mluvčí.

Starý zimní stadion oficiálně nazvaný Werk Arena, lidově Plechárna, byl postaven v roce 1967, o devět let později dostal zastřešení. Místní tým HC Oceláři Třinec tam slavil v roce 2011 první titul v historii, jenže od roku 2014 stojí v Třinci nová Werk Arena a od roku 2016 zůstala stará hala opuštěná a chátrala.

Autor: