Pronajmout, rozkouskovat, prodat. V Krupce to vře kvůli dalšímu pozemku

  12:56
V Krupce na Teplicku zní kritika kvůli dalšímu pozemku. Opozice na jednání zastupitelstva marně žádala zrušení prodeje parcely o rozloze 2,5 tisíce metrů čtverečních šesti zájemcům, protože mu předcházel záměr pronájmu, který podle ní nebyl zveřejněn v souladu se zákonem. Teď zvažuje trestní oznámení.

Krupka, pohled z hradu | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Upřímně, doufala jsem, že se alespoň část koalice poučila z předchozího případu prodeje pozemku v Unčíně, který nakonec sama revokovala. Bohužel se tak nestalo. Myslím, že se tím koalice zase podepsala na tom, že město nezíská tolik peněz, kolik by mohlo. Prodávat pozemky za 200 korun za metr čtvereční neodpovídá dnešní době,“ řekla po jednání Miloslava Bačová z opoziční Zdravé Krupky.

Hnutí nyní zváží podání trestního oznámení. „Asi to bude nezbytné, protože se zdá, že se koaliční zastupitelé nechtějí poučit z toho, že je nutné, aby se pozemky prodávaly nebo pronajímaly transparentně,“ doplnila.

Příběh zmíněného pozemku se začal psát v září 2019, kdy radnice zveřejnila záměr pronájmu plochy o rozloze 2500 metrů čtverečních v sousedství sportovního areálu. Byl však vypsán pro celý pozemek, nikoliv pro jeho jednotlivé části, budoucí zahrádky.

„Radnice tím vzala šanci řadě dalších zájemců, kteří netušili, že není záměrem pronajmout danou parcelu jako jeden celek,“ uvedl Rostislav Příhoda, rovněž zastupitel Zdravé Krupky.

Na radnici se pak přihlásilo šest žadatelů, město pro ně následně nechalo plochu rozparcelovat a se zmíněnými zájemci v březnu 2020 podepsalo nájemní smlouvy. O rok a půl později, letos v dubnu, se pak město rozhodlo pozemek prodat. Zveřejnilo nový záměr prodeje, tentokrát už šesti menších rozparcelovaných ploch.

Vedle šesti původních nájemců parcel o ně projevili zájem také tři další lidé – přednost však měli nájemci. Ti přitom dosud „zahrádky“ nijak nevyužívali a dodnes je nemají ani oplocené. Zastupitelé ale prodej odsouhlasili.

Místostarosta: Žádné protiprávní jednání

Podle místostarosty města Rostislava Kadlece (Krupka naše město), který si na zastupitelstvu připravil prezentaci, v níž se snažil okolnosti pronájmu a následného prodeje pozemku vysvětlit, nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání.

Argumentoval například tím, že město pozemek lidem pronajalo proto, aby do sousedního sportovního areálu nechodily nežádoucí osoby, které ničily hřiště s umělým povrchem, tedy majetek města.

„Druhým bodem pak byl vznik zahrádek pro občany,“ podotkl Kadlec s tím, že v roce 2019 město skutečně uvažovalo pouze o pronájmu pozemku. O následném prodeji, který se uskutečnil o rok a půl později, řeč nebyla.

„Konzultovali jsme to s právním zástupcem města a odpověď byla taková, že vyhlášením záměru o pronájmu celé pozemkové parcely, následným rozdělením parcely a uzavřením nájemních smluv s jednotlivými subjekty nedošlo k porušení zákona,“ zopakoval před zastupiteli.

Podle Zdravé Krupky však pro zveřejňování záměru prodeje i pronájmu platí podle zákona o obcích stejná pravidla, tedy že má být předem určeno, co konkrétně město prodává či pronajímá, jak velká je plocha pozemku a jeho zakreslení v katastrální mapě.

Vám nic neřeknu, vy jste špína

„Nejvyšší soud ve svém rozsudku ze dne 27. září 2010 výslovně připustil, že záměr je možné zveřejnit i před pořízením geometrického plánu, pokud v něm bude prodávaná nemovitost jednoznačně a zcela nezpochybnitelně identifikována. To ale není tento případ,“ upozornila Bačová.

„Pokud chce město něco se svým majetkem udělat, musí tak činit transparentně. Není možné vyvěsit celý velký pozemek aniž by to bylo doplněno tím, že bude později rozparcelován na několik zahrádek, případně tím, za kolik se pak ty zahrádky budou prodávat,“ míní Příhoda.

Podle vedení města však opoziční zastupitelé nemají pravdu. „Chcete jen ublížit těm lidem, kteří to v dobré víře koupili a neudělali nic špatně, stejně jako město neudělalo nic špatně,“ oponoval jim při jednání starosta Krupky Zdeněk Matouš (ČSSD).

Po skončení jednání ho redaktor MF DNES oslovil s žádostí o vyjádření k situaci, avšak marně. „Vám nic neřeknu, vy jste špína chlap,“ odsekl na dotazy. A vyjádřit se k situaci překvapivě nechtěl ani místostarosta Kadlec, který přitom postup radnice před zastupiteli hájil.

Další pozemkové kauzy

V Krupce se přitom v posledních letech nejedná o jediný podezřelý prodej pozemků. Loni v listopadu například zastupitelé plánovali prodat parcely v Unčíně lidem z radnice a jejich příbuzným za 250 korun za metr čtvereční. Původní usnesení ale nakonec revokovali a pozemky následně prodali řádně obálkovou metodou. Původním prodejem se stále zabývá policie.

Známý je i případ prodeje pozemků v lokalitě zvané Jabloňový sad, kdy zastupitelé prodali firmě Jabloňový sad stavební parcely za 100 korun za metr čtvereční, ačkoliv v sousedství se prodávaly mnohonásobně dráž. Firma navíc budila pochybnosti, když dva ze tří jejích jednatelů měli trvalé bydliště na úřadech. V souvislosti s tímto prodejem policie v červnu obvinila 12 zastupitelů a podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Nejznámějším případem je ale prodej pozemků v roce 2005, kdy tehdy ještě místostarosta Zdeněk Matouš se dvěma společníky (jedním byl současný ústecký primátor Petr Nedvědický z ANO) získali v Krupce rozlehlé louky za 338 tisíc korun, následně v zastupitelstvu prosadili změnu územního plánu a jako stavební parcely je prodali developerské firmě za 42 milionů korun. Policie však tehdy případ ukončila s tím, že nešlo o trestný čin.

Autor: