Koupalištím pomohly tropy, radost provozovatelům kazí ceny energií

  12:24
Nejlepší sezonu za poslední roky zažily venkovní plavecké areály ve Zlínském kraji. Pomohl konec proticovidových opatření a hlavně velké množství tropických dnů během června a července. Provozovatele však trápí zvýšené náklady kvůli drahým energiím a do příští sezony nevylučují zdražování.

Letní koupání na zlínském koupališti Zelené (červenec 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Na začátku června otevřeli ve Valašském Meziříčí zrekonstruovaný plavecký areál s novým bazénem a řadou atrakcí za celkem 60 milionů korun. A po skončení léta mohou být spokojení. Na koupaliště dorazilo 46 tisíc návštěvníků, což je o 20 tisíc více než loni a o 16 tisíc víc, než bývá běžný průměr. „Rozšíření areálu bylo rozhodně správným krokem,“ podotkl starosta Robert Stržínek.

Venkovním koupalištím letos nahrálo především horké počasí v červnu a červenci. Ve Valašském Meziříčí dokonce často chodilo tolik lidí, že areál narážel na hranu své kapacity. Ta činí 1 100 lidí a stávalo se, že někteří zájemci museli na vpuštění na koupaliště čekat. Město proto už plánuje investice, které umožní vstup ještě většímu počtu lidí.

„Čeká nás například rekonstrukce a rozšíření šaten a sprch, což zvýší okamžitou návštěvní kapacitu. Zamyslet se musíme také nad rozšířením bufetových služeb. A do budoucna se nevyhneme ani rekonstrukci původního dětského a plaveckého bazénu,“ dodal Stržínek.

Většina venkovních areálů v kraji ukončila sezonu s posledním prázdninovým dnem. A provozovatelé neměli tendence ji příliš protahovat. „Koupaliště je plné brigádníků z řad školáků, kterým začala výuka. Navíc už ani nenahrávalo počasí. Pokud je dvacet stupňů, musíme už vodu přihřívat a chodí jen desítky lidí. To se nevyplatí,“ zmínil Ivo Kousal, jednatel Vsetínské sportovní, která provozuje koupaliště Pod Pecníkem.

Návštěvy zde oproti minulému roku stouply o dvě třetiny. Zhruba milionovou ztrátu se podařilo snížit na polovinu.

Vydařenou sezonu za sebou mají i ve Zlíně. Každé z koupališť Zelené a Panorama navštívilo necelých 25 tisíc lidí. Oba areály už sezonu ukončily, naopak venkovního bazénu v Hradské ulici mohou plavci ještě využít.

„Výrazně napomohlo, že letos nebyla žádná omezení. Loni jsme museli ještě od návštěvníků vyžadovat potvrzení o bezinfekčnosti, což mnoho z nich odrazovalo,“ řekl Lubomír Matoušek z městské společnosti Steza. Ve Zlíně navíc ještě nemuseli řešit zásadní problém se zdražením energií.

„Pro letošek máme cenu zafixovanou, uvidíme, jak se nás to dotkne příští rok,“ řekl Matoušek.

Naopak jinde už drahé energie a provozní výdaje výrazně pocítili. V některých případech se cena na fakturách zvedla až dvojnásobně.

„Kromě energie se zvýšila i cena chlóru. Jeho spotřeba navíc byla v horkých dnech paradoxně vyšší,“ poukázal provozovatel koupaliště v Bystřici pod Hostýnem Jakub Juračka. Letní sezonu však celkově hodnotil kladně, stejně jako Petr Opravil ze společnosti Sportovní zařízení města Kroměříže, jež provozuje koupaliště Bajda. „Vždy je potřeba série několika tropických dnů po sobě, aby se areál naplnil, a to letos vycházelo pěkně,“ uvedl Opravil.

Celkové ekonomické zhodnocení však provozovatele ještě čeká. A nevylučují, že se zvýšená cena energií promítne do vstupného v příštím roce. „Letos šly vyšší výdaje za námi. Budeme muset vypracovat ekonomickou rozvahu, která nám řekne, jak dál,“ naznačil Kousal.