Další měsíce života v bolestech. Nemocnice kvůli covidu odkládají operace

  12:34
Ještě ani nestihli odoperovat všechny odložené pacienty z předchozí covidové vlny a už musejí odkládat další. Lékaři ve Zlínském kraji teď znovu škrtají ve svých seznamech plánovaných operací. V nemocnicích leží skoro čtyři stovky pacientů s covidem.

Zátěž v nemocnicích roste rychle, na standardních lůžkách se jedná o nejhorší možný scénář. Necovidoví pacienti jsou už teď omezeni tím, že neprobíhají plánované výkony a nejsme daleko od toho, abychom zavřeli ambulantní péči,“ poukázal krajský koordinátor intenzivní péče a primář zlínského anesteziologického, resuscitačního a intenzivního oddělení Tomáš Gabrhelík.

Ke snížení počtu operací museli přistoupit ve všech nemocnicích, tedy ve Zlíně, Kroměříži, Uherském Hradišti, Vsetíně i Valašském Meziříčí. Počkat musejí například pacienti, kteří měli přijít na operaci kýly, křečových žil, žlučníku nebo třeba totální náhrady kyčelních a kolenních kloubů. Jde o stovky případů.

„V případě ortopedických operací náhradní termíny nedáváme. Musíme je odkládat na neurčito,“ přiblížila mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčková.

Nemocnice totiž potřebují pomoc na covidových odděleních, kterých je čím dál víc. Péče o tyto infekční pacienty je komplikovanější, vyžaduje více ošetřovatelského personálu a má vyšší nároky na čas i hygienický režim, který stojí více fyzických i psychických sil.

Zdravotníci proto teď obvolávají pacienty, kteří se chystali na operace, a posunují termíny na pozdější dobu nebo na neurčito.

Ve Vsetínské nemocnici už pacienti s covidem tvoří 40 procent hospitalizovaných. Operace tam omezili na konci října, teď je zastavili úplně. A to všechny plánované operativy ve všech oborech.

„Toto rozhodnutí nebylo jednoduché a snažili jsme se ho oddálit, bohužel narůstající počet hospitalizovaných pacientů, jednak na standardních lůžkách, ale také v intenzivní péči, nás donutil tento krok učinit. Zůstává zachována nezbytná onkochirurgická a akutní operativa,“ informoval náměstek pro léčebnou péči Martin Metelka.

Už před třemi týdny zastavili plánované operace také v soukromé nemocnici Agel ve Valašském Meziříčí.

Akutní a onkologické zákroky

K omezení operací v tomto týdnu musela přistoupit i Uherskohradišťská nemocnice, která má jako jediná v kraji specializované infekční oddělení určené mimo jiné pro covidové pacienty. Tito nemocní ale už tvoří téměř čtvrtinu hospitalizovaných v celé nemocnici.

„Aktuální omezení se týká především výkonů, u kterých se předpokládá pooperační intenzivní péče či delší doba hospitalizace. Operativa akutních případů a zákroky u onkologických pacientů budou nadále v nejvyšší možné míře zachovány,“ upřesnil náměstek pro lékařskou péči a primář chirurgického oddělení Petr Kavalec.

Nemocnice má stále ještě kapacitu pro navyšování standardních i intenzivních lůžek. Každý den se ale výrazně zmenšuje.

„Kromě péče o covidové pacienty zajišťujeme péči i o necovidové pacienty, provádíme PCR i antigenní testování, očkování, výjezdy mobilních očkovacích i testovacích týmů, podáváme monoklonální protilátky. Na jedno zařízení je toho opravdu hodně, situaci nám navíc komplikuje velký počet pracovních neschopností,“ popsal ředitel nemocnice Petr Sládek.

„Díváme se na to, jak lidé nedodržují základní opatření a všechna tíha leží na nemocnicích. Pokud se něco nestane, situace bude horší, než v nejhorších okamžicích v minulých vlnách,“ varoval.

Nemocnicím schází personál

Podobně jako na jaře nebo loni na podzim bojují nemocnice také s nedostatkem personálu. I zdravotníci totiž musejí zůstávat doma například s dítětem, které je v karanténě.

„Aktuálně v provozech chybí více než 60 lékařů, sester a sanitářů, kteří jsou na pracovních neschopnostech. Největší nedostatek máme v kategorii všeobecných sester na lůžkových odděleních,“ upřesnil Martin Pavlica, personální náměstek Vsetínské nemocnice, kde vypomáhají alespoň studenti místní střední zdravotnické školy v rámci praxe i brigád.

Nemocnicím pomáhají vojáci i zdravotníci z řad profesionálních hasičů. Od tohoto týdne slouží v Kroměřížské nemocnici tři vojáci, kteří zůstanou dva týdny. Pracují na plicním a anesteziologicko resuscitačním oddělení. Čtyři vojáci se starají o pacienty v Hradišti. Stejný počet je v Baťově nemocnici ve Zlíně, od začátku prosince je nahradí dalších deset.

„Ve zlínské nemocnici polohuji pacienty, pomáhám s jejich hygienou, připravuji pokoje a nápoje. Těch povinností je hodně a mě tahle práce naplňuje,“ popsal velitel čtyřčlenného oddílu z Přáslavic Jan Rábel.

Autor: