Ústecký kraj žádá o pomoc armádu, v regionu přibývá nových podmutací

  15:20
Nemocnice v Ústeckém kraji čekají na pomoc armády. Opakuje se tak situace z jarní vlny pandemie. Je možné, že vojáci budou zdravotníkům k dispozici již na konci týdne. Stále častější jsou v kraji nové podmutace koronaviru delta. Hygiena zároveň žádá kraj o pomoc s trasováním.
Na chirurgickém oddělení FN Brno je zřízena provizorní lůžková část pro...

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Vojáci mají na žádost krajského krizového štábu pomoci zdravotnickému personálu v Kadani, Žatci a Děčíně.

„Situace ze zhoršuje tím, že máme málo personálu a musíme zajišťovat i necovidovou péči. Požádali jsme krizový štáb kraje, aby tyto žádosti na ústředním krizovém štábu podpořil. Někde se omezení péče objevuje, nicméně stále platí, že její většina je poskytována, jak bylo naplánováno. Především urgentní péče je poskytována v nezměněném rozsahu,“ uvedl Josef Škola, krajský koordinátor zdravotní péče a primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny v ústecké Masarykově nemocnici.

Za poslední týden vzrostla incidence, neboli počet nemocných na 100 tisíc obyvatel, o 189 na 454 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Také za poslední týden přibylo 3 705 nemocných, které zachytili lékaři a krajští hygienici, což je v mezitýdenním srovnání o 1 546 více. V nemocnicích v kraji umírá v posledních dnech kolem 30 pacientů s covidem-19 denně.

Podle zjištění severočeských hygieniků je v kraji dominantní varianta koronaviru delta. Hygienici ovšem evidují jako nové její podmutace: AY4.3 a AY4.4.

„Šíří se v celé zemi, ale podle vzorků z drážďanské Kliniky medicínské mikrobiologie a virologie Technické univerzity jsou v kraji tyto podmutace výraznější a kolují mezi Českem, Saskem a Polskem. Trend jejich výskytu je neustále vzrůstající. Mutace AY4.3 a AY4.4 spadají do skupiny delta plus a zřejmě jsou i jedním z důvodů, proč očkování nechrání tak efektivně, jak jsme očekávali,“ přiblížila ředitelka krajských hygieniků Lenka Šimůnková.

Na drážďanskou kliniku začali hygienici vozit každý týden vzorky již v lednu. V létě a o prázdninách, když bylo nemocných málo, se do saské laboratoře dostávaly téměř všechny. Nyní už se musí vybírat.

Osm celých škol je zavřených

I podle Školy jsou nové podvarianty zřejmě nakažlivější. „Očkování ale funguje i proti této mutaci. Hlavním cílem očkování je zabránit závažnému průběhu onemocnění,“ uvedl Škola.

Právě nové mutace podle všeho mohou za strmý nárůst počtu nakažených.

Výrazně se zvyšuje i nápor na nemocnice v kraji, v pondělí bylo hospitalizováno 250 nakažených pacientů, stav 30 z nich vyžadoval péči na JIP a 20 plicního ventilátoru. Stále platí, že dvě třetiny hospitalizovaných jsou neočkovaní lidé, kteří často končí na JIP, třetina jsou lidé nad 60 let, kterým chybí třetí, posilující dávka očkování.

S hrozbou onemocnění roste i zájem lidí o očkování, týdně nyní zdravotníci aplikují 16 až 17 tisíc vakcín. V kraji s 817 tisíci obyvateli tak má alespoň jednu dávku na 455 800 lidí, posilující dávku ale zatím dostalo 33 800 lidí.

V Ústeckém kraji je kvůli koronaviru uzavřeno osm celých škol, čtyři základní a čtyři mateřské. V karanténě je i kvůli nakaženým jednotlivcům řada tříd na jednotlivých základních a středních školách.

„Všichni se shodují na tom, že ohniskem nákazy jsou školy, nejrychleji se koronavirus šíří na druhém stupni základní škol a na středních školách,“ uvedla Hana Šťástková z tiskového odboru krajského úřadu.