iDNES.cz

Knihovnám ubyli čtenáři. Podle knihovníků za to může covid

  8:52
Stále méně lidí si chodí půjčovat knihy do veřejných knihoven v Moravskoslezském kraji. Provozovatelé jsou přesvědčení o tom, že za úbytkem čtenářů stojí protiepidemická opatření.

Čtenářů loni knihovnám ubylo až o třetinu. Nové situaci se snaží přizpůsobit akcemi v online prostoru i rozšířením služeb, třeba doručováním knih domů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Knihovny napříč krajem proto řeší, jak se přizpůsobit novým podmínkám a čtenáře nalákat zpátky.

„Když srovnám letošní rok s těmi obvyklými, dva roky nazpátek, snížila se nám návštěvnost i čísla registrovaných čtenářů o třetinu. Letos je situace lepší, protože přišlo zatím o čtvrtinu méně lidí než loni. Do konce prosince ale návštěvnost určitě překonáme. Jen nesmí přijít další uzavření,“ uvedla Zuzana Bornová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče v Opavě. 

V Třinci v tomto roce knihovna také láká zájemce o něco více. Může to být i díky tomu, že byla lidem blíže. „Pokles návštěvníků není tak výrazný jako loni. Přesto tu pokles stále je, návrat lidí je spíše pozvolný. Těší nás ale nové registrace dětí a také je velký zájem o novou pobočku na sídlišti Sosna, kterou jsme otevřeli v červnu,“ řekl Jan Delong z Knihovny Třinec.

Ostravské knihovny přišly o čtenáře rovněž. „Pokles počtu návštěvníků jsme letos zaznamenali, není ale nikterak drastický. Důvodem je to, že jsme nemohli několik měsíců poskytovat služby v plném rozsahu,“ konstatovala Monika Oravová z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.

Knihovny se snažily přizpůsobit nové situaci různě. „Na dvou pracovištích máme zavedená samoobslužná místa, zájemci si mohou půjčit knihy bez pomoci našich zaměstnanců. Už delší dobu nabízíme půjčování elektronických knih, poptávka po nich vzrostla nejen ve chvíli, kdy jsme fungovali pouze přes výdejní okénko. Biblioboxy máme už osm let, ty jsou nyní také hojně využívané díky tomu, že jsou na ně naši čtenáři zvyklí,“ doplnila Bornová. 

Někde doručují knihy domů, jinde streamují

Svou činnost do online prostoru přesouvala také třinecká knihovna. „Na sociálních sítích jsme streamovali přednášky, diskuse i tradiční akce, mezi které patří oblíbená Noc s Andersenem. Povedlo se nám dostávat i naše knihy ke čtenářům vytvořením bezkontaktních prostorů. Šlo o nepoužívané šatní skříňky, do kterých jsme zájemcům chystali předem objednané knihy,“ pochlubil se Delong.

Někteří provozovatelé jdou ještě blíže ke svým čtenářům. „Nově doručujeme knihy až domů nebo na do sítě takzvaných Zásilkoven. Službu využívají hlavně mimoostravští čtenáři. Elektronicky, tedy přes počítač z domova, jsme zpřístupnili díla nedostupná na trhu. Lidé tak nahlédnou i do časopisů, které se nedají v běžné síti koupit,“ doplnila Oravová.

Budoucnost provozu knihoven spočívá v nabídce zajímavých služeb. Ty potom přivedou do knihovny mladší čtenáře. 

„Pro knihovny je zásadní jít s dobou a sledovat moderní trendy. My umožňujeme přístup k novým technologiím. Proto máme v budově k dispozici 3D tiskárnu a zařízení pro virtuální realitu s robotickými hračkami. Jsme dostupní celodenně a každý den v týdnu díky samoobslužným pultům. Naší inspirací jsou skandinávské knihovny, ale jejich vybavenosti a službám se zatím nemůžeme rovnat,“ přidal Delong.

Podpora menších, nezávislých nakladatelů

Naopak komplikovat práci může knihovnám zdražení jednotlivých titulů. „Nabídka knih je široká, máme z čeho vybírat. Bohužel ale roste cena jednotlivých kousků, takže nemůžeme koupit všechno, co bychom chtěli,“ postěžovala si Bornová. 

Podle ostatních provozovatelů by mohlo pomoct přistupovat k rozšiřování knihovního fondu netradičně a nespěchat na nejnovější tituly. „Novinky se k nám dostávají vždy s mírným zpožděním. Nechceme narušovat distribuční proces. Během pandemie jsme také podporovali přímo hlavně menší a nezávislé nakladatele. Nenakupovali jsme u velkých internetových obchodů, ale u regionálních knihkupců,“ poznamenal Delong.

Klíčové bude pro knihovny zaměření na děti. „Dlouhodobě a intenzivně spolupracujeme se školami. Rodičům ukazujeme, jak v dětech vzbudit zájem a lásku ke čtení. Více než polovina z letošních návštěvníků byly děti, to nás moc těší. Uspořádali jsme pro ně i čtenářský festival,“ řekl Delong. 

Široká nabídka doprovodného programu je také v Opavě. „Pro děti chystáme výtvarné dílny, kvízy, soutěže a autorská setkání se spisovateli a ilustrátory. Některé akce se konaly i venku, díky tomu jsme se mohli sejít ve větším počtu. Nejmenší čtenáři k nám chodí díky Klubu maminek,“ doplnila Bornová.

zpět na článek