Srovnávací fotoknihy jsou velkým hitem, řadu záběrů už však pořídit nelze

  9:18
Na Vysočině roste obliba srovnávání dávných míst se současností. Knihy, které na historických a současných fotografiích porovnávají nejrůznější místa, už mají nejen větší města, jako je Jihlava, Třebíč nebo Žďár nad Sázavou. Specialistou na takové publikace je Nakladatelství Tváře z Polničky na Žďársku.

Jednu ze srovnávacích fotografických publikací nakladatelství vytvořilo pro město Třebíč. | foto: Archiv Nakladatelství Tváře

„První dvě knihy z řady Města a obce včera a dnes jsme vydali v roce 2017. Do konce minulého roku jich vyšlo již 42 a na letošní rok plánujeme asi 30 dalších,“ přiblížil Karel Černý z nakladatelství.

A ač firma vydává i další publikace v nejrůznějších tematických řadách, například věnující se historii konkrétních sídel prostřednictvím starých pohlednic nebo o železnici, porovnávací publikace tvoří stále většinu produkce.

Kromě už zmíněných „srovnávaček“ zaměřených na Jihlavu a Třebíč či dalšího dílu o Žďáru vyšly během loňska tyto typy knih o Svratce, Přibyslavi, Jimramovu nebo o vsích Ujčov a Velká Losenice.

Na velké části knížek z této série se podílí fotograf Milan Šustr, doprovodné texty jsou pak zpravidla dílem místních historiků.

„Ulovit“ co nejlepší snímky přesně dané lokality je dle fotografa zajímavá práce, i když ne vždy snadná. „U srovnávacích fotek je třeba si nejprve zmapovat místa, odkud je před lety můj předchůdce fotil. Bohužel řadu krásných záběrů již dnes nelze udělat z důvodu nové zástavby či vegetace. Občas tedy fotím ze střechy nějakého domu nebo z kostelní věže, a někdy používám i záběry z dronu. I tak jsou ale místa, která se už bohužel vyfotit nedají,“ shrnul Šustr.

Fotí i tam, kam už dnes turisté běžně nechodí

Při práci v dané obci tráví řadu dní, což mu umožňuje poznat ji jinak než běžní turisté. Historické snímky ho občas zavedou na zapomenutá místa, jež dnes zdaleka nemají takový význam jako kdysi.

„Například v knize o Třebíči jsem díky tomu byl i tam, kam dnes již návštěvníci města tolik nepřijdou, a je dobře, že si lze tato místa prohlédnout aspoň v knize,“ míní fotograf.

Srdeční záležitostí pro něj však zůstává práce na knihách týkajících se jeho rodného města – ať již srovnávacích, nebo mapujících historii sídla. „Loni vyšla už pátá kniha vztahující se ke Žďáru, na níž jsem měl tu čest spolupracovat. V těchto dnech také dodělávám fotografickou knihu ke 300 letům poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, což je nádherná práce,“ vyznal se Šustr s tím, že texty do tohoto titulu chystá historik Stanislav Mikule.

Z dalších publikací, jež nakladatelství plánuje vypustit letos na trh, se mohou čtenáři brzy těšit třeba na „srovnávačky“ o Šlapanovu a Humpolci. „Dále to budou knihy o historii a osídlení Moravce, Krásněvsi a Luk nad Jihlavou. Připravujeme i několik knih o historii železničních tratí, z nichž například Posázavský pacifik nebo Jindřichohradecké úzkokolejky vedou i Vysočinou,“ dodal Karel Černý.