Karlovarská nemocnice má nové CT, vyšetření je rychlejší a přesnější

  14:06
Nový CT přístroj za 30 milionů korun začal sloužit na urgentním příjmu Karlovarské krajské nemocnice (KKN). Je rychlejší a přesnější než dosavadní zařízení.

Na urgentním příjmu karlovarské nemocnice začalo sloužit nové CT. (10. června 2022) | foto: Petr Przeczek, MAFRA

„Místo superba teď máme lamborghini,“ popsal jednoduše rozdíl mezi novým a stávajícím, deset let starým CT přístrojem karlovarské nemocnice primář radiologického oddělení Jiří Hofmann.

Nový přístroj přišel nemocnici na 30 milionů korun včetně pozáručního servisu. Prostředky na pořízení vybavení nemocnice získala z prostředků EU, konkrétně fondu REACT-EU.

„O obnovu rezonance a CT jsme usilovali již v minulosti, ale kvůli pandemii z toho sešlo. Modernizaci radiodiagnostického oddělení se tak podařilo naplnit až letos,“ poznamenal Martin Čvančara, technicko-provozní ředitel nemocnice.

„Nový přístroj nás posouvá o dvě generace dopředu. Jsme schopni daleko přesněji určovat stadium mozkových mrtvic, přesněji zjišťovat stadium nádorových onemocnění a jejich reakci na léčbu. Je daleko rychlejší a přesnější,“ popsal primář Hofmann.

Na urgentním příjmu CT zajistí včasnou diagnostiku u akutních případů. Na rozdíl od starého vybavení zvládne i perfuzi celého mozku (kontrolu prokrvení u cévních mozkových příhod) nebo dynamické vyšetření dutiny břišní, které zlepší rozlišení mezi maligním a benigním nádorem.

Počty těchto vyšetření jdou v karlovarské nemocnici do tisíců. Podle primáře Hofmanna jde zhruba o 11 tisíc případů ročně. „Nejčastěji jde o vyšetření mozku, plic nebo dutiny břišní,“ upřesnil primář Hofmann.

Nemocnice prochází modernizací

Pro pacienty vyšetření na novém CT znamená zkrácení doby výkonu a tím i snížení jeho radiační zátěže.

Personál radiologického oddělení si zase pochvaluje bezdrátové připojení injektoru, který pacientům při vyšetření aplikuje kontrastní látku či fyziologický roztok. Díky tlakovým pístům vstřikuje látku do žil přesněji a dbá i na správnou rychlost vstřikování. Pro miniinvazivní výkony je u přístroje i navigační systém, kdy zavádění instrumentaria probíhá bez ozařování lékaře.

Modernizace Karlovarské krajské nemocnice už trvá delší dobu. V lednu například renovovala magnetickou rezonanci za 20 milionů korun. Prostředky získala ze stejného evropského fondu.

„To, co v současné době řešíme, je sada ultrazvukových přístrojů, které poslouží k rozšíření jejich možností. Finalizujeme vybavení operačních sálů a kompletní obnovení operačních stolů,“ popsal část plánů nemocnice na nové vybavení generální ředitel Josef März.

Při žádostech z fondu REACT-EU byla karlovarská nemocnice úspěšná ve dvou výzvách s projekty za 320 milionů korun.

Autor: