iDNES.cz

Lidovec Mihola si schválil vyšší plat. Hájí se, že neměl podepsanou smlouvu

  10:28
Vyhrál výběrové řízení na projektového manažera Arnoldovy vily, následně si jako brněnský zastupitel odhlasoval navýšení úvazku i platu a poté šel lidovecký politický matador Jiří Mihola podepsat smlouvu.

Mihola, jemuž po osmi letech skončil poslanecký mandát, je tak od minulého pondělí zaměstnancem Muzea města Brna na plný úvazek coby manažer v projektu Centrum dialogu – záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily. Zároveň přednáší na Masarykově univerzitě, kde je pověřen vedením katedry historie na pedagogické fakultě.

Toto je přesně případ, kterým by se měl zabývat kontrolní výbor zastupitelstva.

Tomáš Koláčný (Piráti)náměstek primátorky

V době, kdy zastupitelstvo navýšení jeho pracovního úvazku schvalovalo, sice Mihola ještě smlouvu podepsanou neměl, ale o svém vítězství ve výběrovém řízení věděl skoro dva týdny. Podjatost přitom nenahlásil.

„Teprve když je něco psáno, tak je to dáno. A v tu chvíli to podepsáno nebylo. To je přece zásadní rozdíl. Já si to mohl rozmyslet nebo oni si to mohli rozmyslet,“ uvedl Mihola pro iRozhlas, který na případ upozornil jako první.

Včera pak na dotaz MF DNES reagoval: „Obrátil jsem se s prosbou o názor a vyhodnocení situace na právníka Magistrátu města Brna. Každopádně jsem v době hlasování s Muzeem města Brna neměl žádný pracovněprávní vztah. Hlasování, kterých bylo několik podobného duchu, byla bez problémů odhlasována naprostou většinou zastupitelů.“

Mlha jak nad Londýnem, říká opozičník

Podle Transparency International jde v tomto případě o jasný příklad střetu zájmů. „Zastupitel Mihola měl před hlasováním oznámit, že je do výběrového řízení zapojen a že ho vyhrál. Nyní tak znevěrohodnil svou novou pozici i samotný hlas zastupitelstva,“ sděluje ředitel a právník protikorupční organizace Petr Leyer.

Že měl Mihola podjatost oznámit, vyplývá i z jednacího řádu zastupitelstva, v němž se píše, že veřejný funkcionář je povinen nahlásit svůj poměr k projednávané věci, jestliže by mu mohla vzniknout osobní výhoda nebo újma anebo má-li na věci jiný osobní zájem.

Lidovec Mihola má tři desítky funkcí. Tvrdí, že vše stíhá

Místopředseda KDU-ČSL Jiří Mihola před jednáním s ODS.

Protože secesní, památkově chráněná Arnoldova vila leží v městské části Brno-sever, zajímalo jejího místostarostu a opozičního brněnského zastupitele Davida Aleše (nez., zvolený za ANO), kdo výběrové řízení vyhrál. 

„Poté, co jsem se dotázal, začalo vedení Brna mlžit. Mlha byla pomalu jak nad Londýnem a odpověď jsem nedostal,“ vrací se Aleš k zasedání zastupitelů, které se konalo 12. října.

Podotýká, že po odborné stránce s Miholou, který je vystudovaný historik, problém nemá. Nechápe však zmíněný postup. „Pro navýšení úvazku hlasovali všichni zastupitelé, nikdo to nezpochybnil. Je ale velmi špatně, když zastupitel nemá ani tolik slušnosti se zvednout a nahlásit podjatost. Stačilo říct, že výběrové řízení vyhrál on,“ podotýká Aleš.

Žádný faul, míní ředitel muzea

Další otázkou podle Leyera je, proč se člen zastupitelstva zajímá o pozici projektového manažera v městské příspěvkové organizaci. „Obecně to možné je, ale v kontextu daného případu a absence transparentnosti to může působit jako politická ‚trafika‘,“ říká právník Transparency International.

O tom, že výběrové řízení vyhrál právě Mihola, podle svých slov nevěděl ani náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti), jenž má v gesci mimo jiné i kulturu. „Toto je přesně případ, kterým by se měl zabývat kontrolní výbor zastupitelstva,“ míní Koláčný.

Ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc (ODS), který na říjnovém jednání zastupitelstva nebyl, záležitost za žádný zásadní faul nepovažuje. 

„V té době (Mihola) zaměstnancem muzea nebyl. Výsledky výběrového řízení jsou jedna věc a zaměstnanecký poměr věc druhá. Hlasování v zastupitelstvu nemá dopad do pracovněprávního vztahu,“ tvrdí Šolc, jenž je zároveň místostarostou v Králově Poli.

Arnoldova vila byla v roce 2010 vyhlášena kulturní památkou, nyní však patří mezi ty nejvíce ohrožené. „Čeká ji to zásadní v podobě rekonstrukce, a to včetně zahrady a zahradního pavilonu, za 160 milionů,“ zdůvodňuje Šolc, proč zastupitele požádal o dotaci na zvýšení úvazku i platu. Kromě toho bude projektový manažer placen i z grantu z norských fondů.

Další „trafiky“ jihomoravských (ex)politiků

  • Roman Sklenák: krátce před sněmovními volbami brněnský rodák skončil jako poslanec ČSSD, protože se stal členem Kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten mimochodem vede další exposlanec sociální demokracie z jihu Moravy Miloslav Kala. 
  • Oliver Pospíšil: dlouholetý brněnský politik z ČSSD se na jaře minulého roku přesunul do křesla tajemníka brněnského magistrátu. 
  • Roman Hanák: bývalý krajský náměstek pro dopravu za ČSSD získal po odchodu z vedení kraje funkci náměstka Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. 
  • Naděžda Křemečková: bývalá jihomoravská šéfka ČSSD a exzastupitelka kraje se stala k 1. září minulého roku ředitelkou největšího brněnského domova pro seniory Kociánka.

Jaroslav Klaška (10.10. 2020)

  • Jaroslav Klaška: po neúspěchu v loňských senátních volbách byl lidovecký politik nominován kolegy z jihomoravského zastupitelstva do křesla krajské společnosti Thermal Pasohlávky, která připravuje stavbu léčebného rehabilitačního ústavu. 
  • Jana Bohuňovská: dlouholetou starostku brněnských Ivanovic za ODS posadilo současné vedení Brna do funkce ředitelky Domova seniorů Foltýnova. 
  • Zbyněk Šolc: místostarosta Králova Pole za ODS letos získal post ředitele Muzea města Brna. Ve výběrovém řízení uspěl mimo jiné proti Jiřímu Miholovi, který se o tuto pozici také ucházel. (mos)
zpět na článek