U jezera Milada si letos lidé nic nekoupí. Stánky zmizely, výjimky také

  16:06
Vlastním jídlem a pitím se budou muset vybavit lidé, kteří se během nadcházejících měsíců rozhodnou navštívit jezero Milada u Ústí nad Labem. Před startem letní sezony tam není ani jeden stánek s občerstvením a je otázkou, zda ještě letos nějaký bude.

Jezero Milada trápí stále nedostatečná infrastruktura a podle mnohých rekreantů, kteří sem zajíždějí, i rozvojové plány. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Ke břehům jezera stále nevede pitná voda a kanalizace a hygienici provozovnám odmítly udělit další výjimky. Dokud nebude zázemí u jezera hotové, provoz občerstvení nepovolí.

Podle dřívějších slibů správce celého území Palivového kombinátu Ústí (PKÚ), respektive státního podniku Diamo, pod který od začátku roku PKÚ spadá, mělo být letos vše připravené. Kanalizace či elektrické vedení však stále končí několik set metrů od pláží.

„Pět let nám vedení PKÚ, potažmo Diamo, slibovalo, že napojení udělají. Za celou dobu se však nic nezměnilo. Nevyhovující zázemí na jezeře se už nedá pardonovat a je ho potřeba řešit,“ uvedla Simona Gunarová z ústecké pobočky krajské hygienické stanice.

Jezero, které vzniklo zaplavením hnědouhelného lomu, se veřejnosti otevřelo v roce 2015 a od té doby je vyhledávaným turistickým cílem. Podle Gunarové tak měl státní podnik dostatečně dlouhou dobu na to, situaci řešit. Navíc má podnik k dispozici i veškerá nutná stavební povolení k dobudování přípojek a není důvod prostojům.

„Celá situace mě mrzí i osobně. Ale vždyť na to, že nemají jít kam na toaletu, si stěžují i sami návštěvníci jezera,“ doplnila hygienička.

Že nebudou moct otevřít občerstvení, se jejich provozovatelé dozvěděli až koncem dubna.

„Od zimy jsme počítali s tím, že vše poběží jako normálně. Už jsme měli podepsané i smlouvy,“ řekl jeden z dlouholetých provozovatelů stánků, který si přál zůstat v anonymitě.

Jezero Milada trápí nedostatečná infrastruktura, pomohou mezinárodní týmy

„Na začátku tohoto týdne jsme se ale dozvěděli, že služby můžeme poskytovat, jen pokud si zbudujeme vlastní přípojky vody, elektřiny a vybudujeme vlastní jímku na odpad včetně toalet, podle požadavků hygieny. Na podzim bychom si to pak zase měli vykopat a odvézt,“ poukázal na vedení Diama, které se tak prý zříká odpovědnosti za současnou situaci.

Diamo naopak tvrdí, že to, zda budou u jezera provozovány stánky s občerstvením, záleží plně na stánkařích. „Podmínky stánkaři znají. Diamo je pouze pronajímatelem ploch,“ uvedla mluvčí státního podniku Lenka Rychtaříková.

Pravomocné rozhodnutí pro vybudování koncových přípojek k těmto sítím podle ní získal podnik teprve v prvním čtvrtletí tohoto roku.

Situace vadí i vedení krajského města

Rozladěné ze současné situace je i vedení Ústí nad Labem. „Bohužel první negativní krok byl, že Diamo převzalo PKÚ a začalo rozhodovat o všech prostředcích a zastavilo veškeré investiční akce,“ řekl ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO).

„Ale měli jsme dohodu se zástupci Diama, že do konce června budou přípojky na elektřinu a vodu pro stánky vybudovány. Dokonce i základní hygienické zařízení, což měly být kontejnerové toalety s umývárnami,“ doplnil.

Jednou z možností je výstavba mobilních stánků na 30 dnů. I ty však musí splňovat platné hygienické předpisy a provozovatelům se jejich zřízení na tak krátkou dobu nevyplatí. Jiných služeb a půjčoven sportovního vybavení se omezení netýkají. Ty mohou u jezera fungovat stále.

11. července 2015