Udržet sjezdovky je za oblevy alchymie. Ale zvládneme to, zní ze skiareálů

  17:52
Obleva, která nyní zasáhla lyžařská střediska v Jeseníkách a na dalších místech Olomouckého kraje, přiměla část z nich přechodně zavřít. Mimo provoz byla v pondělí třeba střediska Ramzová, Miroslav nebo Praděd. Hlavně velké areály ale ubezpečují, že přechodné oteplení minimálně část sjezdovek přečká.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Drápal - horský resort Dolní Morava

„Lidé začnou najíždět až v úterý, takže se chceme perfektně připravit. V úterý vleky znovu pustíme,“ ujistil například majitel ski areálu Praděd Josef Figura.

V provozu ale zatím bude jen část areálu. Praděd je totiž závislý čistě na přírodním sněhu, protože ochrana přírody nepovolí v rezervaci technické zasněžování. Navíc je kvůli cenným porostům stanovena vrstva sněhu na sjezdovkách.

Taková omezení netíží třeba areál Přemyslov, kde se tak od začátku zimy soustředili jen na technické zasněžování nejfrekventovanější modré a dětské sjezdovky.

„Je štěstí, že se počasí pokazilo v době, kdy je návštěvnost minimální. Teplý vítr v kombinaci s deštěm sníh rychle ničí,“ podotkl ředitel areálu Jaroslav Podzimek.

„Udělali jsme si však slušné zásoby, ještě dnes jsme přes oblevu na 40 až 70 centimetrech. Máme taky velmi kvalitní podklad, takže bychom tuto oblevu měli zvládnout,“ dodal.

Dilema zda rolbovat, nebo raději ne

Podrobnou předpověď počasí sledují pozorně i na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje v Resortu Dolní Morava, ve kterém patří sjezdovky k nejlépe udržovaným v regionu.

„Sníh taje před očima, ale díky kvalitnímu vysněžení areálu zatím držíme sjízdnost na všech sjezdovkách s výjimkou černé, kterou jsme přechodně uzavřeli,“ sdělil obchodní ředitel Tomáš Drápal.

Podle něj je teď péče o sjezdové tratě doslova alchymií. „Povrch je měkký, takže by bylo potřeba více zásahů roleb, na druhou stranu není dobré povrch rolbami více provzdušňovat, protože to urychluje tání. Vše je náročnější na okamžité rozhodování,“ vysvětlil.

Velká obleva posledních dní zde má i jedno pozitivum. „Díky většímu množství vody se zcela naplnila nádrž sloužící jako zásobárna pro zasněžování. Věřím, že už koncem týdne bude možné znovu zasněžovat, takže se dostatečná zásoba vody bude hodit,“ přiblížil Drápal.

Počasí na horách se podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) začne pro lyžaře měnit k lepšímu v následujících dnech. Už v úterý se objeví sněhové přeháňky ve výšce nad 1 100 metrů nad mořem, ve středu se pak sněžení objeví i v polohách od 500 metrů a sněhové přeháňky očekávají meteorologové na horách také ve čtvrtek.

Koncem týdne sice už sněžit nebude, ale zato výrazně přituhne. V areálech se tak znovu rozběhnou sněžná děla a zasněžovací tyče.

Platí výstrahy před lavinami i povodněmi

Že je na horách sněhu stále dost dokládá i fakt, že v Jeseníkách nyní platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

„Ve výškách nad 1 300 metrů nad mořem leží do 50 centimetrů sněhu a na hřebeni do 20 centimetrů, na závětrných lavinových svazích je ho však uloženo přes metr. Pokrývka je kvůli oblevě a dešti promáčená, takže při dodatečném zatížení se můžou na strmých svazích uvolnit menší laviny,“ zdůvodnil lavinový specialista Horské služby Jeseníky Jiří Hejtmánek.

Současně však ČHMÚ vydal výstrahu, že některé řeky a potoky odvodňující Jeseníky mohou kvůli oblevě a dešťům v následujících dnech dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity, na což zareagovali například vodohospodáři.

„Pokud bude potřeba, je Povodí Moravy připraveno odstraňovat naplaveniny a čistit koryta,“ sdělil mluvčí státního podniku Petr Chmelař.