Prameny máme jako v Luhačovicích, těší nového majitele zchátralých lázní

  16:32
Zatím žádné viditelné změny, ale v zákulisí se usilovně pracuje na tom, aby se zpustlý areál Jánských Koupelí na Opavsku podařilo zachránit a navíc mu vrátit někdejší lázeňský věhlas.

Zleva zachovaný komín, informační centrum se stáčírnou Jánské kyselky a lázeňský dům Pavla s balneo provozem. | foto: Ateliér 3M a Projekt Studio

„Nyní máme dvě hlavní témata – prameny a mnoho úředních povolení. Pokračujeme sice pomaleji, než jsme si mysleli, ale cítíme od všech vstřícnost, tak věříme, že tuto náročnou část překonáme. Jen to ještě potrvá,“ konstatoval ostravský právník a podnikatel Karel Ležatka, jenž soubor polorozpadlých budov před rokem a čtvrt se svým bratrem koupil. Před deseti měsíci představili rozvojovou vizi.

Radost jim dělají místní prameny. Dva z nich už prověřily laboratorní testy a nyní začaly náročné a dlouhodobé čerpací zkoušky. „Dosavadní výsledky příjemně překvapily nejen nás, ale také odborníky. Složení pramenů je tak výborné a podíl léčebných plynů tak vysoký, že se směle můžeme porovnávat například s prameny v Luhačovicích,“ uvedl.

Celkový pohled na proměněné Jánské Koupele. Vlevo penzion místo přemístěné čističky odpadních vod, říční plovárna s parkem a restaurací. Dále lázeňské domy i s novostavbami.

Zkoušky řídí Český inspektorát lázní a zřídel a potrvají ještě řadu měsíců. „Měří se velké množství vlastností, ale bez pramenů by projekt lázní byl nemyslitelný,“ podotkl Ležatka, známý také jako majitel Ski areálu Kopřivná na Bruntálsku.

Jeden z pramenů se bude stáčet

Dva zkoušené prameny zatím nechce jmenovat, protože s nimi mají poměrně velké plány. „Jeden z nich by byl k mání jen v místě, druhý se bude stáčet a distribuovat, v tom výborně spolupracujeme s Kofolou,“ zmínil Ležatka známého výrobce a prodejce nápojů a minerálních vod.

Časově ještě náročnější jsou pak úřední záležitosti. „Řešíme například směny pozemků, dále také budou nutné změny územního plánu, protože jsme zjistili, že některé pozemky i uprostřed areálu mají jiné označení, než potřebujeme,“ nastínil Ležatka největší zapeklitosti.

Velkým problémem prý bude i umístění a vybudování většího parkoviště. Potíží může být blízkost řeky Moravice. „To je pro náš projekt absolutně nezbytná věc,“ podotkl Ležatka. „Vůbec jsem také netušil, jak náročné je získat lázeňský statut. To je vyřizování nejméně na rok a půl, spíše ještě déle.“

Ve hře je i známý český investor

Záchranná a rozvojová studie zasahuje do dvou katastrálních území, a to obcí Staré Těchanovice a Moravice. Podle těchanovického starosty Luďka Kozáka je spolupráce se současnými majiteli na velmi dobré úrovni. „Samozřejmě úřední náležitosti jsou náročné. U nás třeba řešíme změny územního plánu – a tam jsou jasně dané lhůty,“ podotkl starosta.

Na dotaz MF DNES, jestli lze porovnat snahu současných majitelů a těch dřívějších, Kozák řekl, že ti nynější jsou dále. „Také bych je označil za nejaktivnější a posunuli se výrazný kus dopředu. Například mají studii a zvládli bezpočet jednání s památkáři,“ zhodnotil.

Ležatka při představení studie loni v září uvedl, že se o přeměnu Jánských Koupelí zajímá i jeden finančně silný investor, kterého však nechtěl jmenovat.„A to trvá. Až bude jasno, že společně zvládneme všechny překážky, tak jméno řekneme,“ vysvětlil Karel Ležatka. Jen prozradil, že jde o známého českého podnikatele.

Počínání sleduje i místopředseda regionálního spolku Zálužné Petr Zahnaš. Jánské Koupele jsou jeho srdeční záležitostí, protože v nich pracovala jeho babička a on tam jako dítě každé léto jezdíval. „Do současných majitelů vkládám velké naděje, protože další šance na záchranu už nebude,“ upozornil.

Jánské Koupele prožívaly největší věhlas na začátku minulého století ještě pod názvem Bad Johannisbrunn. Po druhé světové válce se místo stalo odborářskou zotavovnou a od roku 1994 zůstalo prázdné a vystřídalo několik majitelů. Od roku 2005 je památkou.

Plán počítá s obnovou za nejméně miliardu korun a také s asi čtyřmi stovkami pracovních míst.

Autor: