Bižuterie zažívá velký pád, na vině je pandemie a nárůst cen energií

  16:58
Pády i vzestupy prožívá od revoluce kdysi vlajková loď Jablonce nad Nisou - bižuterie. Po letech znovuzrození po krachu exportních gigantů Jablonex a Bižuterie a finanční krizi je na programu zase pokles. Viníkem je především vleklá koronavirová pandemie.

Veletrh Křehká krása v Jablonci nad Nisou | foto: Jan Pešek, MF DNES

Podle předsedy představenstva jabloneckého Svazu výrobců skla a bižuterie Pavla Kopáčka koronavirus loni připravil výrobce o přibližně polovinu tržeb ve srovnání s „necovidovým“ rokem 2019.

„Obraty v roce 2021 jsou na zhruba padesáti procentech úrovně roku 2019. Několik firem ukončilo činnost. Pokles je způsoben především uzavřením kamenných obchodů a vánočních trhů. Velký dopad má také propad incomingové turistiky, celá řada obchodů v Praze a v turistických destinacích přestala nakupovat a mnoho z nich již neexistuje,“ vysvětlil předseda sklářů.

Dodal ovšem, že tím výčet negativních faktorů nekončí. „Počátkem roku se projevily další. Došlo k prudkému a obecných i drahých kovů, a situace se neuklidnila dodnes. Výsledkem je zvýšení výrobních nákladů asi o dvacet pět procent, což znamená nutnost zvýšení prodejních cen v České republice i v zahraničí. Přes určitou míru ochoty zákazníků pochopit a akceptovat nové ceny to bude nepochybně znamenat omezení nákupů. Vývoj v prvním čtvrtletí tohoto roku to dokazuje,“ doplnil Kopáček.

Palác se přestěhoval do skromnějších prostor

Na konci března po devíti letech skončil také provoz bižuterního centra Palace Plus v budově bývalého Jablonexu, která je na dohled od mšenské přehrady. Centrum bylo považováno za největší v zemi. „Důvodem bylo neúnosné zvýšení nákladů na energie a některé služby,“ poznamenal Kopáček.

Svazu se však podařilo najít řešení a bižuterní palác umístit do domu v centru města, který Jablonečané znají jako Dům nábytku. „Intenzivně připravujeme nové centrum, otevření plánujeme prvního června. Koncept zahrne vedle bižuterie a vánočních ozdob i známé české sklářské a šperkařské značky,“ podotkl Pavel Kopáček.

O problémech s prodejem během covidové pandemie hovořila před časem také personální ředitelka jablonecké Preciosy Jana Havlíčková.

„V březnu 2020 se pro nás doslova zastavil svět. Zahraniční trhy najednou nefungovaly. V Evropě je pro nás nejvýznamnější Itálie a ta se tehdy totálně zavřela. Už předtím se zavřely další velké trhy v Číně, na Dálném východě. Dopad byl na nás rychlý a razantní. Propad v tržbách byl ohromný, museli jsme snížit výdaje a pozastavit firmu. Na druhou stranu jsme Preciosu nikdy úplně nezavřeli. Nejméně jela výroba asi na čtyřicet procent,“ okomentovala Havlíčková.

Pavel Kopáček nicméně věří, že zase nastane obrat k lepšímu. „Věřím, že letošní rok už bude lepší. Zákazníci jsou z velké části ochotni akceptovat i růst cen, který je reakcí na zvýšení nákladů,“ upozornil předseda svazu.

Výroba skla a bižuterie má na Jablonecku dvousetletou tradici. Její pozicí ve světě výrazně otřásl rozpad skupiny Jablonex Group, která ještě v polovině roku 2009 patřila k největším výrobcům bižuterie na světě.

Pro menší výrobce v regionu firma zajišťovala odbyt produkce a některé úpravy a komponenty. Vyvážela do 90 zemí. Tržby firem se pak propadly zhruba na polovinu, výrazně jim tehdy pomohl právě svaz. Koronavirus ale dopadl na místní výrobce ještě tvrději než tato krize.

Autor: