Abecedu u paneláků obnovíme, slíbil kritikům bourání jablonecký náměstek

  16:04
Před soustavu jabloneckých panelových domů přezdívaných Abeceda se vrátí písmena, která jí dala jméno. Jen budou mít novou podobu, slíbil to náměstek primátora Milan Kouřil. Stávající zídky s mozaikou začalo město v pondělí kvůli bezpečnosti strhávat, na radnici se ale kvůli tomu snesla vlna kritiky.

Dělnici se již pustili do demolice písmen z mozaiky. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Dělníci začali v pondělí bourat první písmena, kterým podle stavebního úřadu hrozilo zřícení. Demolice čeká sedm z celkem čtrnácti písmen, která dala domům v Liberecké ulici přezdívku Abeceda.

Město však kvůli tomu sklízí kritiku, na niž nyní zareagoval náměstek primátora pro ekonomiku a majetek Milan Kouřil (ANO).

„Rozumím reakcím lidí, pro které je Abeceda neodmyslitelnou součástí dnešní podoby Jablonce. My jsme ale povinni řídit se stanoviskem statika a především nařízením Stavebního úřadu v Jablonci nad Nisou. Stržení nestabilních zídek jsme bohužel byli nuceni provést. Zcela jistě bychom byli nemilosrdně pranýřováni za nečinnost, kdyby se například jedna z nich zřítila a zranila dítě,“ konstatuje Kouřil.

Své argumenty podpořil několika fotografiemi. Na jednom ze snímků je patrné, že jedna ze zídek je skutečně vychýlená.

„Abeceda ale o svá typická písmena nepřijde. Městskému architektovi jsem již zadal vypracování návrhu na jejich novou podobu. Tu chceme se zástupci místních SVJ projednat na schůzce, kterou jsem svolal na 10. srpna. Také jsme rozhodli, že náklady na demolici a nové architektonické řešení vezme na sebe ze sta procent město, přestože zhruba dvacet procent délky každé ze 14 zídek stojí na pozemku ve vlastnictví zmíněných společenství,“ dodal náměstek.

Zídky nešlo opravit

Město k bourání zídek přistoupilo poté, co obdrželo od stavebního úřadu nařízení k demolici.

„Posuzované objekty stěn C, D, E, G, H, I, J jsou v havarijním stavu. Nosné prvky objektu již nelze opravit, defekty a poruchy mohou vyvolat kolaps konstrukce. Objekty stěn svým stavebně technickým stavem ohrožují zdraví osob a zvířat a ohrožují okolí stavby. Tyto stěny doporučuji zbourat a postavit nové,“ stálo v odborném statickém posudku, na jehož základě se stavební úřad rozhodl pro demolici.

Kritikům převážně vadilo, že zmizí prvky, které jsou se sídlištěm odnepaměti spojeny. „Tyto zachovalé detaily bychom - pokud nám záleží na kvalitě a hodnotě bydlení v těchto sídlištích - měli chránit, poškozené umě repasovat,“ poznamenal například uznávaný sochař a výtvarník Pavel Karous.

Na záchranu zídek dokonce vznikla petice, kterou k dnešnímu odpoledni podepsalo přes sto lidí. „Jablonecká Abeceda je neodmyslitelně spjatá s touto částí města a jejím zničením přijde Jablonec o další kulturní dědictví navazující na historii a charakter města,“ vysvětlila iniciátorka Jana Hamplová.

2. srpna 2022

Autor: