Brněnští lékaři vypracují vlastní studii, aby prokázali účinky Ivermektinu

  15:02
Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podali už zhruba sedmdesáti covidovým pacientům lék Ivermektin. Připravují také vlastní klinickou studii, aby prokázali jeho účinnost. Zároveň odmítli tvrzení, že lék způsobuje rozsáhlé poškození orgánů.

Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně připravují vlastní klinickou studii, aby prokázali účinnost léku Ivermektin v boji s covidem. Na snímku primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek, který zajistil dovoz léku z Bulharska. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek, který zajistil z Bulharska 10 tisíc balení Ivermektinu, uvedl, že tento lék samozřejmě není všespásný. Je podle něj na každé nemocnici, zda se rozhodne léčbu jím zvolit. „Ivermektin není svatý grál,“ poznamenal lékař.

Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA) tak reagovala na kritiku, která se v souvislosti s podáváním Ivermektinu objevila. Například ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že by si ho sám nevzal. „Neměl by se používat plošně. Může se podílet na poškození orgánů,“ upozornil.

Lékaři od svaté Anny přiznali, že nyní sice nejsou k dispozici výsledky žádné rozsáhlé klinické studie, která by jasně potvrzovala účinky tohoto antiparazitika, sami si však na pacientech ověřili, že Ivermektin funguje. 

Podle přednostky I. interní kardioangiologické kliniky Lenky Špinarové není Česko kvůli covidu v situaci, aby mohlo na výsledky takové studie čekat.  Rezka proto v jeho iniciativě podporuje.

Špinarová také potvrdila, že v nemocnici pracují na vlastní studii. „Plánujeme přizvat kohokoliv, kdo bude mít zájem se našeho výzkumu účastnit. Nyní máme vytvořený design studie a probíhají administrativní kroky. Oceňuji snahu kolegy Rezka a podporuji ho, aby v ní nadále pokračoval. Za čtyřicet let podávání Ivermektinu je známo, že pacientům neškodí,“ uvedla Špinarová.

Nyní ve FNUSA leží 141 pacientů nakažených koronavirem. Ti, kterým byl Ivermektin podán, s tím museli souhlasit. „Pokud je Ivermektin podáván jako antiparazitikum, tak pacient dostane jednu dávku a případně po týdnu nebo měsíci další. V případe covidu podáváme takovou dávku dva nebo tři dny. Teď se doporučuje až pět dnů. Celková dávka je tedy vyšší, než u parazitárních onemocněních. Podle dosavadních studií, ale ani tak nebyl zaznamenán vyšší výskyt nežádoucích účinků,“ reagoval primář na tvrzení, že je nutný až stonásobek běžné dávky, aby Ivermektin u covidového pacienta zabral.

Tým lékařů z FNUSA se rozhodl použít Ivermektin na základě pilotních zkušeností, doporučených postupů publikovaných skupinou amerických lékařů z aliance FLCCC a také na podkladu dat z mnoha menších klinických a epidemiologických studií.