iQlandie se otřepává z krize, Křišťálovou stezkou propaguje sklářství

  13:16
Loni liberecká iQLandie bojovala kvůli pandemii o přežití, letos otevírá dvě nové expozice. První z nich, Křišťálovou stezku, si mohou návštěvníci projít už teď. Sedm zastavení přibližuje historii i současnost skla.

Dominantním exponátem Křišťálové stezky je instalace Molekuly. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Co je sklo? Jak vzniká? Jaké má vlastnosti? Odpovědi na řadu dalších otázek najdou návštěvníci liberecké iQLandie v nové expozici Křišťálová stezka. Sedm zastavení přibližujících fenomén skla vzniklo ve spolupráci se společností Preciosa.

„Na prvním zastavení ukazujeme křemičitý písek, který je součástí mořského dna. Usadil se nám tam ve druhohorách, kdy tady všude kolem nás bylo moře a na Ještědu byly krásné pláže,“ přibližuje expozici ředitel iQLandie Pavel Coufal.

Na stezce se návštěvníci postupně dozví, z čeho se sklo skládá, jakým způsobem se vyrábí nebo jakou roli při jeho vzniku hrají přírodní živly, tedy země, oheň, voda a vzduch.

„Ukazujeme také využití skla ve vědě a v optice, kde přibližujeme principy různých čoček, princip dalekohledu, fotoaparátu nebo dioptrických brýlí,“ pokračuje ředitel. K vidění jsou také například barevné tyče vyráběné v Preciose Ornele. „Na tomto exponátu demonstrujeme fyzikální princip, že barvy neexistují,“ vysvětluje Coufal.

Součástí Křišťálové stezky je i webová aplikace, prostřednictvím které návštěvníci mohou odpovídat na otázky a luštit tajenku. Poté získají heslo, jenž jim umožní rozzářit barvami vrcholný exponát celé výpravy za sklem — obří křišťálovou instalaci.

Jejím autorem je senior designér Preciosy Martin Prokeš.

„Barvy ručně foukaných komponent odkazují na Křišťálové údolí. Modrá barva symbolizuje vodu, jantarově žlutá sklářský písek a zelená lesy. Bílé koule zobrazují základní stavební kámen s poselstvím o důležité roli vědy a inovací,“ popisuje Prokeš své dílo.

Instalace se skládá ze 167 křišťálových koulí, je vysoká 9,5 metru a váží 220 kilogramů. Nahradila stávající symbol centra, obří Molekulu.

Křišťálová stezka je podle ředitele iQLandie teprve začátek dlouhodobé spolupráce s Preciosou. „Stanoviště bychom chtěli do budoucna rozšiřovat,“ komentuje.

Podle generální ředitelky Preciosa Lighting Lucie Karlové bude spolupráce hlavně o vzdělávání dalších generací, aby se v nich už od dětství pěstoval vztah ke sklu. „Těším se, že možná už za rok budeme představovat další zastavení,“ doplňuje Karlová.

Stezka navazuje na myšlenku projektu Křišťálového údolí, který představuje historii a význam skla v Libereckém kraji a propojuje jednotlivá místa spjatá s výrobou skla.

Na financování stezky se podle ředitele iQLandie spolupodílela Preciosa a náklady byly v jednotkách milionů. „Nejnákladnější je chytrý světelný objekt, který stál přes milion korun,“ upřesňuje.

Další expozice bude o matematice

Naposledy otevřelo centrum novou expozici před dvěma lety. „Každý rok přidáváme několik nových exponátů,“ říká Pavel Coufal s tím, že letošní rok bude výjimečný. Na podzim totiž iQLandie otevírá další expozici. Ta bude tentokrát věnovaná matematice.

„Bude mít asi padesát exponátů na 500 metrech čtverečních,“ přibližuje Coufal. Nová expozice nahradí stávající Sexmisi. „Lidé byli vůči ní trochu ostýchavější, takže ji pustíme do světa,“ dodává s úsměvem Coufal.

Liberecká iQLandie funguje už sedmým rokem. Stejně jako ostatní podobná centra byla i ona loni tvrdě postižená pandemií. Musela propouštět a hrozilo, že skončí. Letos je podle ředitele situace lepší. Rádi by dosáhli poloviční návštěvnosti, než je běžný rok, tedy kolem 250 tisíc lidí. Co se týče ztrát, počítají, že se budou pohybovat v minusu kolem 300 tisíc korun.