Hygienici řeší v kraji také salmonelózu či horečnatou legionelózu

  16:48
Kromě koronaviru se v kraji šíří i jiné infekční nemoci, hlavně salmonelóza, klíšťová encefalitida a také legionelóza neboli legionářská nemoc, kterou způsobuje bakterie legionella množící se v teplovodním potrubí, boilerech a klimatizaci. Problémy s ní měly zejména karvinské Lázně Darkov.

Bakterie legionella pneumophila | foto: CDC

„V srpnu jsme měli 216 případů salmonelózy, za září ještě čísla nejsou. Kromě toho evidujeme za září 12 případů klíšťové encefalitidy, nejvíce na Bruntálsku a Frýdecko-Místecku, a od 11. srpna do konce září šest pacientů s horečnatou legionelózou,“ řekl mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.

Podotkl, že jednotlivé případy nákazy legionellou vzájemně nesouvisí. „Vyšší výskyt bakterie jsme sice řešili v teplé vodě zdravotnického zařízení na Karvinsku, ale tam už je situace v pořádku,“ dodal Kotrla.

Podle zjištění MF DNES měly problém s legionellou karvinské Lázně Darkov. V září proto musely dočasně omezit provoz budovy B Rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích. Pocítily to nemocnice, které obtížněji sháněly místa pro pacienty po ortopedických operacích.

Za šíření bakterie mohla dlouhá odstávka

Lázně sice problém s legionellou poměrně rychle vyřešily, ale utajily ho před klienty i veřejností a přiznaly až na přímý dotaz MF DNES.

„Kvůli covidu jsme museli podstatnou část naší lůžkové kapacity uzavřít a provoz pak rozjížděli postupně. Když jsme v září obnovovali chod posledních částí budovy B, zaznamenali jsme při kontrolním měření zvýšené hodnoty legionelly ve vodovodním potrubí,“ připustil mluvčí lázní Miroslav Slaný.

Podle něj ale lázně situaci hned řešily ve spolupráci s hygieniky a potrubí důkladně pročistily. „Díky propracovaným krizovým plánům se nákaza v lázních nešířila. Měli jsme u nás jen jednu klientku, u níž se legionella prokázala po překladu z nemocnice,“ podotkl Slaný.