Trochu se bojím, přiznal první návštěvník nejdelší visuté lávky světa

  14:16
Horský resort na Dolní Moravě už se světovým „nej“ pochlubil s předstihem. Ode dneška je však nová atrakce otevřená oficiálně, nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721 přivítal první návštěvníky.

Dvacet minut před slavnostním otevřením lávky, která spojuje hřebeny vrchů Slamník a Chlum, se u turniketů začala tvořit menší fronta. Češi, Poláci, Němci... Ti všichni čekali na nový zážitek na Dolní Moravě.

Otevření nejdelší stezky na světě si nenechali ujít ani zahraniční televizní štáby.

Most je dlouhý 721 metrů a v nejvyšším místě je téměř sto metrů nad terénem. Na začátku i na konci se nepříjemně kymácí, obzvlášť, když se do něj ze strany opírá vítr, o který na horách rozhodně není nouze.

„Ale nebojíme se, máme s holkami adrenalin rády,“ říká maminka Michaela, kolem které ve frontě pobíhají dvě malé dcerky. „Veškeré výšlapy absolvují se mnou, na Dolní Moravě už jsme byly několikrát,“ dodává.

Viditelně se těšila, tatínek Michal se synem dokonce stáli v řadě jako první. S úderem desáté dopolední je tedy čekalo slavnostní přeštípnutí řetězu na turniketu, dostali pamětní minci s pohlednicí a mohli vyrazit na cestu mezi hřebeny na Dolní Moravě.

„Trochu se to houpe, ale to asi každý takový most,“ sděluje Michal své  bezprostřední pocity po vstupu na lávku. „Já se toho trochu bojím,“ říká zase syn.

Oba si slavnostní otevření Sky Bridge nenechali ujít ještě z jiného důvodu. „Pátek třináctého je pátek třináctého,“ pousmál se Michal.

Vstupenky na lávku sehnal na e-shopu resortu. Lístky se prodávají na konkrétní půlhodinový interval, během kterého může být na mostě maximálně 500 lidí. Během prvních dvou týdnů zkušebního provozu pak jen polovina.

„Koupili jsme si lístky na chalupě den předem,“ řekl Michal. Na Dolní Moravu se synem dorazil ze 108 kilometrů vzdálené obce Hlubočky na Olomoucku. 

9. května 2022

Most nazvaný Sky Bridge 721 vznikal dva roky. Je jednosměrný, nastupuje se na něj v nadmořské výšce 1 110 metrů a výstupní plošina je o šest metrů výš.

Společně se stavbou vznikla také originální naučná stezka Most času obohacená o prvky rozšířené reality.

Hraje se s pomocí chytrého telefonu připojeného na internet. Naučná stezka vede od jednoho z řopíků lehkého opevnění. Na cestě je pak připraveno 9 naučných panelů, u kterých se plní úkoly. Ty se nesou v duchu tématu ochrany přírody a pohybu v ní prostřednictvím životního příběhu konkrétní rodiny z Dolní Moravy na pozadí historických událostí Československa, resp. České republiky od roku 1935 do současnosti.

Autor: