Poláci selhali, proměnu areálu harrachovských můstků navrhnou studenti

  11:48
Možnou budoucí podobu skokanského areálu v krkonošském Harrachově nejspíš navrhnou studenti. Polská projekční kancelář Archigeum, která soutěž na zpracování studie proveditelnosti původně vyhrála, podle místostarosty města Tomáše Vašíčka nedodala požadované materiály ani v prodlouženém termínu.

Skokanské můstky v Harrachově jsou jediné v Česku, na kterých mohou v zimě trénovat dospělí i mládež. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Rozhodli jsme se proto vyhlásit na tento semestr velkou studentskou soutěž,“ sdělil místostarosta, který si slibuje, že výsledky by mohli mít už letos v létě.

Soutěž se bude týkat areálu malých a velkých můstků i navazující infrastruktury.

Polská kancelář vyhrála soutěž vyhlášenou Libereckým krajem na začátku roku 2020. Loni v lednu měla předvést hotové dílo, které by ukázalo, jakou cestou by se měla modernizace zastaralého areálu ubírat. Termín Poláci nestihli a studii představili až v létě. Kraj ji ale odmítl převzít s tím, že je neúplná.

„Čekali jsme, že dostaneme ‚kuchařku‘ na využití areálu, získali jsme ale jen část,“ potvrdil náměstek hejtmana pro školství a sport Dan Ramzer.

Součástí studie nemělo být jen technické řešení přestavby skokanských můstků, ale také zhodnocení stavu celého areálu, návrh toho, jak si má středisko samo na sebe vydělat, jakou podporu bude provoz vyžadovat od Harrachova, kraje a státu nebo vyčíslení provozních nákladů.

Za zpracování studie měla polská kancelář dostat 1,1 milionu korun. Fakturu ale Liberecký kraj podle Ramzera neuznal a skončila na právním oddělení. „Podle smlouvy nemůžeme proplatit část díla,“ vysvětlil náměstek.

Skokanský areál v Harrachově dlouhodobě chátrá. Díky úsilí místních se ho podařilo částečně zprovoznit a už druhou sezonu mohou na můstcích opět trénovat skokani. Podle Josefa Slavíka ze zdejšího lyžařského klubu by to ale bez podpory města, kraje a některých organizací nebylo možné. Jen jejich provoz stojí kolem dvou a půl milionu ročně.

„Naše můstky jsou jediné v Česku, na kterých mohou v zimě trénovat dospělí a dorost. Momentálně jsou v provozu tři můstky,“ sdělil Slavík, který je předsedou Lyžařského a turistického Bucharova klubu Harrachov.

Sbírka vynesla milion korun

Ten na záchranu můstků vyhlásil veřejnou sbírku, do které už lidé poslali přes milion korun. V harrachovském areálu je celkem pět středních a velkých můstků, žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není. 

Areál je ale ve velmi špatném stavu a většina můstků byla v posledních letech mimo provoz. O jeho záchranu usiluje Lyžařský a turistický Bucharův klub, který na předminulou sezonu zprovoznil alespoň dva nejmenší můstky K-40 a K-70 a pro minulou K-90.

Na provoz můstků podle Slavíka přispívá Úsek skoku a Úsek severské kombinace Svazu lyžařů ČR a také Liberecký kraj, který letos posílá do Harrachova 600 tisíc korun. Podle Ramzera většinou můstky využívají sportovci z Libereckého kraje, kde je tento sport nejvíce rozšířen. 

„Provoz můstků, zejména chlazení nájezdových stop a výroba technického sněhu, je energeticky i personálně velmi náročný,“ dodal náměstek.

Podle Slavíka stačí peníze, které se klubu daří získat, pouze na udržení samotného provozu před nezbytnou velkou rekonstrukcí. „Ta bude stát stovky milionů. Pokud nebudou, můžeme v Česku na tyto dva sporty (skok na lyžích a severská kombinace, pozn. red.) zapomenout,“ poznamenal.

15. července 2020