iDNES.cz

Na silnicích začínají převládat drogy nad alkoholem, upozorňuje policie

  13:28
Policisté v Moravskoslezském kraji upozorňují na to, že různých drog na tuzemském nelegálním trhu přibývá. Dokladem může být i to, že v poslední době odhalují za volantem více řidičů s drogou v krvi, než těch, kteří před jízdou požili alkohol.

Statistika hovoří poměrně jasně. Zatímco v roce 2018 jednoznačně převažovaly alkoholové přestupky, tak loni už získali převahu drogoví provinilci. A prvních deset měsíců letošního roku tento vývoj zatím potvrzovalo.

„Nejčastěji jde o pervitin a marihuanu, stále častěji se však objevuje i kokain,“ konstatoval Radim Wita, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Cena kokainu totiž údajně klesla a začala se přibližovat pervitinu, přičemž řada uživatelů drog začala dávat přednost kokainu kvůli jeho větší čistotě.

„Možná jde jen o nějaký výkyv spojený s covidovou pandemií, to poznáme v dalších letech. Každopádně ale drogových trestných činů neubývá, spíše naopak,“ dodal Wita.

V krajském TOXI týmu se drogové problematice věnuje 104 kriminalistů, kteří spolupracují se stejně zaměřenými okresními protidrogovými týmy, komunikují i v rámci celé republiky a se zahraničními kolegy.

„Například s polskými policisty, protože z Polska se tady vozí léky s účinnými látkami vhodnými pro výrobu pervitinu, naopak Poláci k nám jezdí pro marihuanu,“ podotkl Wita.

Upozornil, že v rámci republiky má moravskoslezský tým jedny z nejlepších výsledků. „Například jsme za deset měsíců letošního roku odhalili už čtyřicet varen drog, což je stejný počet jako za celý rok 2019,“ připomněl šéf krajského TOXI týmu Jakub Mohyla.

Nadrcené léky jako štuková omítka

Odhalování drogových výrobců a prodejců policisté označují za boj s větrnými mlýny, ve kterém však nelze přestat.

„Často se totiž stává, že když zadržíme jednu skupinu, brzy ji nahradí nějaká jiná. Také metody těchto lidí jsou stále více sofistikovanější a konspirativnější,“ dodal Wita.

Policisté připomněli případ odhaleného gangu, který z Polska a Rumunska převážel léky s látkami vhodnými pro výrobu pervitinu. Léky však ještě za hranicemi komplicové rozdrtili a přesypali do kbelíků označených jako štuková omítka.

Z drogové „omítky“ pak ve varnách například na Frýdecko-Místecku vyráběli kilogramy pervitinu (podrobněji zde).

Autor:
zpět na článek