Rodinný gang z Ústecka ve velkém vyráběl pervitin, policie stíhá 32 lidí

  13:14
Kriminalisté z Ústí nad Labem rozkryli rozsáhlý případ výroby a distribuce pervitinu, na kterém pracovali déle než rok. Stíhají celkem 32 lidí. Jde o romský gang složený ze členů několika rodin. Při posledním zátahu zajistili materiál na výrobu 25 tisíc dávek.

Policisté začali na akci s krycím názvem Pajalo pracovat loni v lednu. Od té doby podnikli celkem tři zásahy, při nichž postupně zajišťovali jednotlivé pachatele a materiál.

„V průběhu rozpracování případu bylo potvrzeno, že trestná činnost je páchána ve velkém rozsahu a je do ní zapojen velký počet osob, mezi nimiž jsou rodinné vazby,“ sdělil vedoucí odboru obecné kriminality ústeckého krajského ředitelství policie Martin Charvát.

„Došlo k několika dílčím operacím, díky kterým jsme odřezávali pomyslná jednotlivá chapadla. Tu finální jsme pak uskutečnili v závěru dubna,“ podotkl Charvát.

Zásahovka 21. dubna odpoledne u Markvartic na Děčínsku zastavila vozidla jedoucí z Polska s léčivy a zadržela v nich čtyři lidi. Dalšího člověka pak v jeho bydlišti v Trmicích.

„V souvislosti s touto dubnovou akcí jsme zajistili 9,5 kila léčiva na výrobu pervitinu. Ve finále z toho mohlo být zhruba 25 tisíc uživatelských dávek,“ řekl Charvát.

Celkově začali policisté v rámci akce Pajalo stíhat 32 lidí (23 mužů a 9 žen). Čtrnáct z nich je ve vazbě. Všichni čelí podezření z trestného činu „nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy“ ve třetím odstavci, kde je sazba od osmi do dvanácti let.

Zajištěno bylo například celkem 24 kilogramů léčiva s obsahem pseudoefedrinu nebo dva miliony korun v hotovosti.

Název Pajalo nedostal případ náhodou. V romštině to znamená mokrý. Jeden z dealerů totiž podle policistů prodával pervitin zásadně právě mokrý, aby byl těžší.

Skupina drogu prodávala převážně na území Ústeckého kraje, ale i v jiných regionech. Neputoval však do zahraničí. Vývoz pervitinu za hranice mají na svědomí převážně vietnamské gangy, které se specializují na výrobu takzvaného krystalu, o který je zájem v Německu.

„Drogovému podsvětí jsme tímto případem zasadili významné rány. Bohužel je ale pravda, že díry na trhu se rychle zacelují,“ dodal kriminalista Charvát.

Autor: