Liberecký kraj zkontroloval domovy seniorů, ředitelé dostali vytýkací dopisy

  9:04
Chyby ve smlouvách i v účetnictví. Liberecký kraj poslal vytýkací dopisy dvěma ředitelům domovů důchodců, které nově přecházejí pod město Liberec. Náprava situace bude trvat půl roku.

Kontrola hospodaření domova seniorů v libereckém Františkově odhalila nečitelné smlouvy i dvojité zaúčtování několikamilionové dotace. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chyby ve smlouvách, dvojité zaúčtování několikamilionové dotace i nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek. Liberecký kraj poslal vytýkací dopis řediteli Domova seniorů ve Františkově.

Důkladná kontrola hospodaření zde odhalila velké nedostatky. Podle náměstka hejtmana pro sociální věci Petra Tulpy ale zatím nezjistili, že by došlo k finanční škodě. Vytýkací dopis dostala také šéfka Domova seniorů ve Vratislavicích. Obě organizace přešly v rámci směny pod nového zřizovatele, kterým je v současnosti město Liberec. A právě při této příležitosti zadal Liberecký kraj důkladnou kontrolu hospodaření obou domovů.

„Celá situace mě mrzí, protože jsme na konci roku 2021 zcela jednoznačně deklarovali, že je to datum, kdy dojde k převodu práv. Oba ředitelé si tak mohli uvědomit, že bude vše přísněji hlídáno,“ uvedl náměstek, podle kterého na základě výsledků šetření kraj provede důkladnější kontroly ve svých dalších organizacích.

Ve františkovském domově došlo podle Tulpy k chybnému, dvojnásobnému zaúčtování dotace ve výši 2,7 milionu korun, kterou následně ředitel utratil.

Dvě třetiny smluv vykazovaly chyby

„Na základě toho jsme nasadili další možnosti, které jsou v rámci kontroly možné, a zjistili jsme, že řada smluv má hodně nedostatků. Smlouvy jsou například nečitelné, chybí data, někde se liší částky v záhlaví a na konci,“ vysvětlil Tulpa. Chybné údaje podle něj našli kontroloři u dvou třetin smluv. Kontrola se týkala období od roku 2019.

Další pochybení, která byla na straně obou domovů, se týkala zákona o zadávání veřejných zakázek. „Zakázky v rozmezí od 50 tisíc do 500 tisíc je nutné zveřejnit v registru smluv. A to se nestalo,“ dodal Tulpa s tím, že jednají o tom, že se finanční hranice ještě sníží. Podle něj bude trvat půl roku, než se situace vyřeší.

Ředitel františkovského domova seniorů Jan Gabriel se částečné zodpovědnosti nezříká. V současnosti podle něj pracují na odstranění problémů. „Došlo k řádné nápravě a nezveřejněné smlouvy či objednávky jsou zveřejňovány za současného uzavření Dohod o vypořádání vzájemných vztahů. Vedení Domu seniorů dále poukazuje na skutečnost, že veškeré služby a dodávky proběhly v době pandemie covidu-19, kdy jsme se snažili zajistit bezpečnost, zdraví a klid našich klientů,“ uvedl ředitel.

Ředitelům by museli vyplatit odstupné

Podle něj přijali opatření, která by měla zajistit, aby se situace neopakovala. „Vnímáme takové prohlášení jako poškození dobrého jména organizace a jako politický boj, nikoli jako věcné téma,“ dodal Gabriel. Ředitelka vratislavického domova Eva Stehlíková situaci nechce komentovat. Mandát obou ředitelů vypršel v krajských příspěvkových organizacích poslední červnový den. Podle Tulpy tak nemělo smysl je odvolávat.

„I s přihlédnutím k tomu, že bychom jim museli v nejhorším případě vyplácet odstupné, což by v současné situaci, kdy je podezíráme z finančních nesrovnalostí, bylo poněkud nešťastné rozhodnutí,“ uvedl Tulpa.

Kvůli nesrovnalostem nemůže podle Tulpy proběhnout u domova ve Františkově převod pod nového zřizovatele. Než se vše vyřeší, bude organizace fungovat ve dvojím režimu. Vratislavický domov převezme Liberec s tím, že případné pohledávky pak vypořádá původní zřizovatel, tedy Liberecký kraj. Město podle náměstka primátora Ivana Langra nemá dostatek informací, aby případ řešil. „Až budeme mít detaily, rozhodneme se, jak pokračovat. To se týká i pokračování pana ředitele v jeho funkci,“ sdělil Langr.